„Rovinné dostihy“

13. ročník - 23. října 1998


Začátkem září oznámil Marian konání 13. ročníku akce Návrat. Proběhne z pátku 23. října na sobotu 24. října. Sraz je v 18 hodin. Rozvoz už tradičně zajišťuje Kosa s Avií.

Marian slibuje, že tentokrát to budou rovinné dostihy na vylepšení bodového skóre.

“Do Avie se vejde až 30 lidí, tak si pozvěte kamarády,” dodává ještě Marian.
“To radši ne,” bojí se Slon o body.

Taneční mají tentokrát Zbyněk a Tomáš, ale akce Návrat má samozřejmě přednost.

Na nástěnce se objevuje podpisový arch a na něm mimo jiné finanční požadavky, 30 Kč na naftu, 20 Kč pro případ ztroskotání. Z toho vyplývá, že cíl bude nedaleko od Kolína. A kde je poblíž největší rovina a Marian tam má známé? Začíná mi svítat.

Je pátek 23. října 18 hodin a u klubovny se scházejí účastníci 13. ročníku akce Návrat. V klubovně ještě mají schůzku Myšky a v zadní místnosti už úřaduje Marian a zalepuje obálky nahlášeným dvojicím.

Zmatek dělá Buggy, který měl jít s Martinou, ale pak se dozvěděl, že prý s ním chce jít Lucie. Marian nevrle předělává obálky. Přichází Ještěrka a stěžuje si na bolest zad. Zatím neví, jestli vůbec půjde. Nakonec se dopuje práškama a jde se nahlásit s Martinou. Přichází Čert a není sám, je s ním i Šárka. Podařilo se jim udat dceru do opatrování, a tak mohou jít oba. Zatím vznikají další dohady o složení dvojic a několik žádostí o změny. Marian nakonec všechny vyhazuje s tím, že už nic měnit nebude.

“Příště to budeme losovat a bude pokoj,” prohlašuje.

21 účastníků se skládá na korbu Avie. Je tady dost těsno a nechápeme, kam by se vešlo těch 30 lidí, co tvrdil Marian. Kosa nás žádá, abychom byli ticho, protože lidé na korbě se převážet nesmí a navíc prý nemá technickou. Pak už nic nebrání tomu, aby se Avia vydala na cestu.

Vyjíždíme z Kolína ven. Všichni jsou celkem v klidu, jen Lucie pusu nezavře a je slyšet tak půl kilometru od Avie. Projíždíme Poděbrady a za chvíli je tu první výsadek.

19:54

Ještěrka a Martina jsou vysazeny kousek od Nymburka. Čtou si zprávu a dozvídají se, že mají jít do Kostomlat nad Labem a odtud podle plánku na břeh Labe a tam najdou chatu osady El Paso. Ještěrka se rozpomíná, že tam kdysi byla, ale jestli si ještě vzpomene?

20:07

Další výsadek tvoří Lucie a Buggy, kteří jsou vysazeni v Kovansku. Hledají autobusovou zastávku. Pak se vydávají do Nymburka.

20:14

Jaruška a Sysel jsou vysazeny u Bobnice. Tam po průzkumu terénu zjišťují polohu a jdou do Nymburka.

20:22

Šárka a Čert jsou vysazeni u Všechlap. Jdou do vesnice, kde se Čert orientuje, zatímco Šárka obdivuje zdejší novostavby. Pak odcházejí směrem do Nymburka.

20:34

Káťa a Mech jsou vysazeni mezi Jizbickou Zavadilkou a Krchleby. Vydávají se na cestu do té bližší vesnice, což je Jizbická Zavadilka, což je špatně.

20:46

Ještěr a Tomáš jsou vysazeni u Všejan, orientují se a vydávají se na cestu.

20:51

Lucie a Buggy dorazili k nádraží v Nymburce a pokračují dále k Labi, odkud se vydávají Kostomlatskou ulicí na Kostomlátky.

20:56

Dáša a Čombe jsou vysazeni na obzvlášť zajímavém místě. Je to křižovatka dvou silnic uprostřed bývalého vojenského prostoru sovětské armády Mladá u Milovic. Ještě před deseti lety by tady asi měli malou šanci na přežití. Dnes je tu klid a oni jsou zmateni, protože samozřejmě směrovky tu nejsou. Vydávají se tedy za Avií, která mezitím zmizela v dáli.

Ještěrka a Martina jsou v Nymburce a pokračují do Kostomlat nad Labem. Zdá se, že hladkému průběhu nic nestojí v cestě

21:07

Janinka, Anča jsou vysazeny mezi Jiřicemi a Benáteckou Vruticí. Vydávají se kolem hřbitova do Jiřic, což je ovšem špatně, a tak v Jiřicích odbočují doprava a noří se do bývalého vojenského prostoru.

Káťa a Mech v Jizbické Zavadilce zjistili, že jdou do Mladé Boleslavi a to rozhodně není na Labi. Nezbývá jim tedy, než volit směr na Poděbrady, což je právě tam, odkud přišli.

21:13

Šárka a Čert došli do Velelib a pokračují směrem na Kostomlaty. Prý 9 kilometrů.

21:20

Ještěr a Tomáš jsou ve Strakách a pokračují směrem na Lysou nad Labem.

21:32

Marian se zase vyřádil. Jsme vysazeni na okraji vesnice přímo do pole. Zbyněk a Lukáš jsou na takovéto akci poprvé, a tak jen koukají. Avia odjíždí a nedaleko od nás zastavuje vlak. To je stopa. Elektrická lokomotiva, to budeme asi někde u Lysé nad Labem. Odcházíme za Avií na hlavní silnici. Tam na autobusové zastávce zjišťujeme, že jsme ve Dvorcích 4 km od Lysé nad Labem. Směrovky však žádné a hvězdy nesvítí. Je poměrně teplo, ale od západu se prý blíží fronta a mělo by začít ještě v noci pršet. Snad to stihneme. Vydáváme se tedy na cestu.

21:35

Šárka a Čert ve Dvorech málem srazili cyklistu. Nebo spíš on je.

Dáša a Čombe došli do Jiřic. Tam se jim to ale vůbec nezdá, tak se tedy vracejí zpět a na první odbočce jdou doprava po dlážděné silnici.

21:40

Ještěr a Tomáš jsou ve Zbožíčku a pokračují stále rovně, což byla chyba, jak brzo zjistí.

21:44

Poslední vysazení jsou Slon a Tom. I pro ně si Marian přichystal specialitu. Vysazuje je v Byšičkách na slepé silnici. Na to oba záhy přicházejí a vydávají se za velkým světlem, protože tuší, že by to mohla být Lysá nad Labem.

21:45

Jaruška a Sysel jsou v Nymburce u Labe a dále jdou podél řeky po proudu.

Avii zastavuje policie. Kosa fouká do balónku, pak následuje kontrola nákladu. Na korbě se však nachází jen pár batohů. Policie odjíždí. Marian i Kosa jsou přesvědčeni, že je prásknul někdo, kdo viděl vystupovat některou dvojici. Naštěstí policie přijela pozdě.

21:53

Šárka a Čert jsou v obci se zvláštním názvem Čilec. I oni jsou zatím čilí.

22:07

Ještěr a Tomáš dorazili k ceduli Milovice a je jim jasné, že tento směr není ten pravý. Obracejí se a jdou zpět.

Janinka a Anča se po průchodu vojenským prostorem dostaly do Milovic. Pokračují dále na Stratov.

Káťa a Mech jsou v Krchlebech. Zatím vůbec netuší, kde a kterým směrem je cíl.

22:10

Lucie a Buggy jsou v Kostomlátkách. Vše se zdá být na dobré cestě.

Jsme v Sojovicích a na návsi nás vítá směrovka Stará Boleslav 8 km. To už je mi jasné, že jsme se vydali na opačnou stranu. Nálada je mizerná. Obracíme se a jdeme zpátky.

22:15

“Hurá, zdymadlo!” jásají Jaruška a Sysel.
Sysla to psychicky vyčerpalo a zvrací jako šakal. Navíc zdymadlo není to z plánku, ale jiné. Z toho by jeden opravdu ... Putují tedy dál, ale s častými přestávkami, Sysel volá haló do trávy (ještě že neplatí jak se do trávy volá, tak se z trávy ozývá).

Slon a Tom jsou v Lysé nad Labem. Na nádraží tipují, která kolej vede do Kostomlat. Za nádražím nacházejí směrovku Kostomlaty nad Labem 9 km a mají z toho radost. Letos přece přišli vyhrát.

22:21

Šárka a Čert jsou ve Strakách na křižovatce. Pokračují doleva na Lysou nad Labem.

22:30

Dáša a Čombe jsou v Milovicích. Dávají si svačinku a pak pokračují do Stratova.

22:38

Jsme opět ve Dvorcích. Pohledem na hodinky zjišťujeme, že jsme ztratili celou hodinu, aniž bychom se přiblížili k cíli. Teď už ale je směr jasný.

Slon a Tom jsou v Ostré. Ostré je i jejich tempo. Střídají rychlou chůzi s během.

22:42

Šárka a Čert jsou ve Zbožíčku u Hospody u vrtule.
“To Zbožíčko je pěkně roztahaný,” prohlašuje Šárka. “Ještě že nemusíme projít Zboží.”
Odbočku na Kostomlaty si ale na rozdíl od Ještěra a Tomáše pohlídali.

Káťa a Mech procházejí Všechlapy, ale stále se nechytají. Autobusové zastávky jim vůbec nepomáhají, žádný autobus odtud nejezdí do Kostomlat. Jdou tedy dál do Nymburka.

22:50

Ještěr a Tomáš procházejí Vápenskem.

22:54

Lucie a Buggy dorazili do Kostomlat a podle plánku se orientují k chatě.

Slon a Tom jsou ve Šnepově a nezadržitelně se blíží do Kostomlat.

Janinka a Anča jsou ve Stratově, ale místo do Kostomlat pokračují rovně a odbočují až na další křižovatce za železniční zastávkou.

23:10

Šárka a Čert jsou ve Vápensku. Je to naprostá díra, vůbec nic tady není.

Ještěr a Tomáš už jsou v Hroněticích.

Ještěrka a Martina jsou v Kostomlatech a teď jim zbývá se dostat k chatě podle plánku. Jsou plné optimismu a netuší, že je za chvíli pohltí hluboký les, ve kterém budou dvě hodiny bloudit.

23:15

Jsme na náměstí v Lysé nad Labem a pokračujeme dále k nádraží. Tam se rozhodujeme, jestli do Kostomlat po silnici nebo přímo k chatě podél Labe. Jednou jsem tam byl, když Marian pořádal výpravu z Kostomlat do Přerova. Plánek napovídá, že z Kostomlat bychom se zase vraceli zpátky a směrovka říká, že do Kostomlat po silnici je to ještě celých 9 km. To rozhoduje. Jdeme k Labi, stejně už nemáme co ztratit.

23:20

Jaruška a Sysel jsou konečně u toho správného zdymadla. Teď už jim zbývá jen 800 metrů, aspoň tak praví plánek.

Dáša a Čombe jsou ve Stratově a odbočují do Kostomlat.

Slon a Tom teprve po nějaké době zjišťují, že už jsou opravdu v Kostomlatech. Vydávají se tedy podle plánku k chatě. Oba zde už v minulosti byli, takže si věří.

23:24

Lucie a Buggy jsou v cíli jako první a teď jim nezbývá než napjatě očekávat, jak si povedou ti, co startovali až po nich.

23:30

Šárka a Čert jsou v Hroněticích. Kostomlaty se blíží, už jen 3 km.

Ještěr a Tomáš dorazili do Kostomlat nad Labem a podle plánku pokračují k cíli. Jenže se jim vůbec nedaří a v lese úplně zabloudili.

Janinka a Anča jsou ve Šnepově a Kostomlaty jsou nedaleko.

23:40

Jaruška a Sysel potkávají Slona a Toma, které žene vidina vítězství.

23:45

Jsme u mostu přes Labe a scházíme po cestě mezi pole. Je hodně tma a já si nejsem jistý, jestli tahle cesta opravdu vede ke břehu. Z mostu ale už jiná cesta nevede. Dostáváme se za chaty u Labe, zřejmě jsme někde v té tmě minuli ten správný průchod k řece. Prodíráme se roštím okolo slepého ramene až jsme konečně na turistické cestě na břehu Labe. Optimismus zase o něco stoupl a vyrážíme na cestu.

Káťa a Mech došli do Nymburka a dávají si větší svačinu. Těžko by se rozhodovalo s prázdným žaludkem. Nakonec se celkem logicky rozhodli jít podél Labe.

23:55

Slon a Tom jsou v cíli. Mají lepší čas než Lucie a Buggy a protože byli vysazeni jako poslední, je již teď jasné, že vyhráli.

Dáša a Čombe jsou v Kostomlatech nad Labem a už věří, že dojdou. Tak jednoduché to ale není. Podle plánku se noří do lesa a sledují modrou turistickou značku.

Tou dobou už Janinka a Anča prošly Kostomlaty a nacházejí se také v lese, který se však tváří značně neproniknutelně.

23:57

Jaruška a Sysel jsou konečně v cíli.

23:59

Šárka a Čert míjejí ceduli Kostomlaty nad Labem. Teď přichází na řadu plánek a bloudění po lese může začít.

0:27

Procházíme autokemp Ostrá u slepého ramene. Motáme se mezi chatkami a propracováváme se k Labi. Je to náročné, ale my se nevzdáváme. Narozdíl od mé baterie, která už odmítá svítit. Pokračujeme dále podél Labe a tušíme blízkost cíle. Proto čas od času kontrolujeme cesty odbočující do lesa, jestli náhodou nevedou k vytoužené chatě, protože v ohybu řeky už vidíme zdymadlo.

0:30

Dáša a Čombe potkávají Ještěrku a Martinu. Dáša si myslí, že ty dvě už dorazily do cíle a jdou se ještě jen tak projít.
“Tak my se jdeme ohlásit,” říká Dáša.
“A vy víte, kde to je?” diví se Ještěrka, a tak vychází najevo, že ty dvě tady už bloudí asi dvě hodiny.
Všichni se tedy vracejí kousek zpět na rozcestí.

0:59

Ještěrka, Martina, Dáša a Čombe dorážejí do cíle. Spolu s nimi se v cíli objevují i Janinka a Anča.

1:01

Šárka a Čert se po půlhodině bloumání po zdejších lesích objevili v cíli. Čert si při pohledu na mapu nadává, proč nešli přes Nymburk.

Káťa a Mech jsou u zdymadla a už se těší, že cíl je nedaleko. Dobývají se do nějaké chatky, ale z té se ozývá hudba ve stylu, který s Průzkumníky nemá vůbec nic společného. Tak to asi nebude ona. Vypadá to, že to zdymadlo není to zdymadlo, ale nějaké úplně jiné. Pokračují dál značně dezorientováni.

1:07

Jsme v cíli. Kdybych věděl, že Kosa dojel s Avií až sem, tak jsem se nemusel tolik snažit s průzkumem lesních cest. Nicméně s překvapením zjišťuji, že jsme třetí a horší už nebudeme. Les mezi Kostomlaty a chatou se stal osudným mnoha dvojicím.

1:24

Ještěr a Tomáš se konečně vynořili z lesa a došli do vesnice Šnepově. Podle plánku zjišťují, že jsou úplně mimo a znovu se noří do divočiny.

2:30

Káťa a Mech se dostali do nějaké vesnice. Rozhodli se, že si nejdřív zjistí, jak se jmenuje. Zjistili, že je to Doubrava - Kostomlátky., ale to je nevyburcovalo k žádnému optimismu. Spíš naopak. Usadili se v autobusové zastávce a jedli tak dlouho, až všechno snědli.

2:45

Ještěr a Tomáš se konečně dostali do cíle po tříhodinovém bloudění.

4:30

Káťa a Mech už všechno snědli, jenže mezitím začalo pršet a jim se do lijáku vůbec nechce. Dává se však do nich zima a déšť se trochu zmírnil, a tak se vydávají na cestu. Mech dostává nápad ukrást loďku, ale naštěstí jsou všechny zamčené.

5:55

Káťa a Mech se konečně dostali do cíle, ale tam už je dávno mrtvo a hlavně všude obsazeno, takže si ustlali venku na verandě a usnuli.

Marian inzeroval rovinné dostihy, což podle něj mělo znamenat, že trasa je jednoduchá a rozhoduje především rychlost. Kdyby byl cíl přímo v Kostomlatech, byly by výsledky úplně jiné. Jenže cesta přes les k Labi zamíchala pořadím dokonale. A tak si rovinné dostihy z tohoto ročníku udělali především Slon a Tom, kteří značný kus cesty běželi, aby jim vítězství za žádnou cenu neuniklo.


Kartička na památku