„Coby kamenem dohodil a zbytek došel“

17. ročník - 18. října 2002


17. ročník akce Návrat se konal z pátku na sobotu 18. - 19. října 2002 od 18:00. Přestože Marian uvažoval nad rozvozem autobusem, nakonec přece jen rozváží opět Kosa s avií, ale jen v rámci kolínského okresu.

Schází se 27 účastníků, takže avii ještě posiluje Koza s autem. Pro mě je tento ročník výjimečný tím, že se ho neúčastním. Zákeřná střevní chřipka mě skosila a na nějaké chození po nocích nemám ani pomyšlení. Takže se tentokrát omezím jen na to, co je napsáno v denících jednotlivých výsadků.

Ahoj kamarádi,

dnes je vaším úkolem dostat se do lomu jižně od obce Chotouchov. Lom leží v trojúhelníku obcí Poďousy, Chotouchov a Malenovice v údolíčku přetínajícím státní silnici ze Suchdolu do Bečvár.


20:08

Jako první byli vysazeni Šárka a Kůzle u Břežan nedaleko silnice Kolín - Praha. Vydávají se přes Břežany a Chocenice do Libodřic.

20:15

U železniční stanice Bošice jsou vysazeni Kamča, Barys a Ufon. Vydávají se přes Bošice směrem na Kolín.

20:17

Štěně a Dan byli vysazeni u Hradenína. Když to zjistili, Dan se ihned zaradoval, protože si vzpomněl, že zde nedávno byli s bráškou pro náhradní díly do auta, ale bližší souřadnice nevěděl. Vydali se tedy rovnou za nosem.

20:30

Vysazeni byli Lucie a Slon. Avia odjíždí a oni se pomalu rozkoukávají ve tmě. Mají dvě klasické možnosti, jít za avií či na druhou stranu. Vyrážejí na druhou stranu ke světlům. V dálce jsou vidět dva vysílače, pravděpodobně českobrodské. Na obzoru se objevuje cosi jako silo. Slon se sází s Lucií, že to je určitě Kouřim. Má pravdu a oba doufají, že u nádraží bude turistická mapa. Není. To byl vlastně jediný důvod, proč od cedule pokračovali ještě dále pro ně naprosto špatným směrem. Na náměstí se jim už nechce (tam mapa je) a vracejí se po stejné silnici.

20:35

Štěně a Dan prošli Žabonosy a zanedlouho uviděli v dáli siluety osvětleného kostela a rozeznali nedaleké Plaňany. Státovka a svítící benzínka jim pomohly k rychlé orientaci. Jediným tajemstvím jim zůstalo, kam mají vlastně jít. Jména vesnic jim nic neříkala, jediné, na co si Štěně vzpomíná, je odposlouchané hlášení z kolínského nádraží: Chotouchov - Pučery - Bečváry. Usoudili tedy, že Plaňany jsou natolik velké, aby někde na náměstí či zastávce byla podrobnější mapa, podle níž pak půjdou na jistotu.

20:38

Vysazeni byli Zuzka a Sáťa a podle zápisu se vydávají za nosem, prý tím hezčím (který to je?).

20:55

Číslo a Prcek byli vysazeni v zatáčce pod kopcem před Hryzely. Zde to většina Průzkumníků zná, a tak není náhoda, že zde nebyl nikdo z nich vysazen. Nicméně Prcek je spokojen, před týdnem tudy jel na kole, takže ví, kde je. Číslo netuší nic a spoléhá na Prckův orientační smysl, který, jak se zdá, není špatný. Vydávají se do kopce do Zásmuk.

Lucie a Slon procházejí Voteleží a míří dále na Svojšice. Vědí přesně, kde jsou, odhadují asi tak hodinu a půl cesty do Bečvár. Pak teprve budou muset něco řešit. Navzájem se přesvědčují, že v Bečvárech je u hospody mapa, na které si přečtou, kde je přesně ten lom, co mají najít.

Mylný předpoklad Štěněte a Dana o velikosti Plaňan se jim stal osudným. Žádná mapa, žádné Zlaté stránky, žádná autobusová linka, pouze pásma PID (Pražská integrovaná doprava). Nic co by jim pomohlo. Nehodlali dále ztrácet čas a vykročili zpět. Nechtělo se jim jít stejnou cestou, a tak odbočili na Blinku.

21:00

Zuzka a Sáťa zjišťují, že jsou v Maloticích. Zkoumají autobusovou zastávku a směr je jasný - Zásmuky.

21:13

Šárka a Kůzle procházejí Libodřice a pokračují do Polních Voděrad, Mančic a Pučer. S orientací, jak se zdá, nemají problémy.

Zuzka a Sáťa procházejí Doubravčany a je jim jasné, že tentokrát to bude docela otrava, stále rovně po hlavní silnici.

21:15

Vysazeni byli Haky a Hykšák mezi poli. Rozhodli se, že nepůjdou za odjíždějící avií, ale vydají se nalevo do nejbližší vsi. Je naprosto jasné, že zde nemohl být vysazen nikdo z Průzkumníků, protože tato vesnice se jmenuje Církvice. To by byl příliš jednoduchý začátek. Haky a Hykšák se zorientovali a vydali se směrem na Uhlířské Janovice, tedy do Vavřince.

Kamča, Barys a Ufon jsou v Libodřicích navzdory tomu, že je Ufon přesvědčoval, že chodí kolem dokola. Okolo pomníku Rudé armádě na věčné časy pokračují do Polních Voděrad.

21:25

Eva a Buggy byli vysazeni u malé obce s poetickým názvem Bláto. Hledají autobusovou zastávku, ale místo toho nacházejí jen kravín.

21:30

Vysazeni byli Sláva a Aleš na dohled nějakého města. Je tam diskotéka a Sláva zkušeně prohlašuje, že je to nejspíš Kostelec nad Černými lesy a tam jít nechce. Je potřeba hledat Bečváry a ty jsou jinde. Naštěstí je kousek odtud rozvodna a na té by mohlo být napsáno, komu patří. A skutečně je tady cedule, je to rozvodna Uhlířských Janovic a to je jiná. Tak tedy vzhůru do Janovic.

21:35

Sysel a Cvrček byli vysazeni mezi Sudějovem a Rašovicemi. Vydávají se na cestu.

Haky a Hykšák jsou ve Vavřinci. Tady už jsou si naprosto jisti svojí polohou a pokračují do Hatí. U osvětleného kostela je vylekali dva psi, kteří zuřivě štěkali, ale jak se po chvíli ukázalo, byli naštěstí za plotem.

Kamča, Barys a Ufon procházejí Polní Voděrady a jdou do Mančic a Pučer.

21:36

Zuzka a Sáťa jsou v Zásmukách u hospody Na Dupandě. Dávají si čokoládu a čaj.

21:45

Sláva a Aleš se v Janovicích rychle zorientovali podle směrovek a vydali se do Pučer. Cestou se ale museli třikrát schovat před policisty.

Lucie a Slon procházejí Svojšice a zkratkou přes náves míří nahoru nad Svojšice směrem k jihovýchodu.

21:50

Vysazeni byli Hanka a Tom uprostřed lesa. Všude tma jak v pytli, nikde ani světélko. Nicméně směr zvolili dobře a vydali se po silnici okolo Košic směr Kolín.

Haky a Hykšák prošli okolo velice smrdutého pole a už jsou v Hatích. Další cesta je jasná. Směr Jindice a odtud na hlavní silnici Bečváry - Suchdol.

21:55

Probíhá výsadek Ještěra a Honzy. Jedním směrem tma, druhým vesnice a tou jsou Kraličky. Nacházejí autobusovou zastávku a koukají na jízdní řád, ale v podstatě se nic nedovídají.

22:00

Poslední výsadek tvoří Komár a Blonďák. Nacházejí se u Chroustkova. Pojali to s nadhledem a tak si cestu určují podle chuti a nálady.

Eva a Buggy jsou ve Staňkovicích, kde narazili na hlavní silnici do Uhlířských Janovic. Konečně známý orientační bod. Jdou tedy do Janovic.

22:07

Ještěr a Honza procházejí Kralice.

22:10

Sysel a Cvrček přišli do Uhlířských Janovic a přemýšlejí kudy a kam. Nakonec se správně rozhodují pro směr Kolín.

Lucie a Slon míjí pár domků v Hošticích a míří dále na Horní Chvatliny. Je úplněk a z kopce, na kterém se nacházejí, je vidět až do Bečvár a na obzoru svítí rozhledna na Vysoké. Směr je jasný, ale vzdálenosti trochu deprimující.

22:11

Štěně a Dan prošli Blinku.

22:15

Zuzka a Sáťa procházejí Bečváry a jejich cesta je čím dál tím záživnější.

22:16

Ještěr a Honza jsou v Krsovicích. Je to tady jedna vesnice za druhou, ale nic zajímavého tu není.

22:20

Sláva a Aleš prošli Jindice. Cesta utíká rychle, pomáhají historky o zubařích, kterých má Sláva velkou zásobu. Oba si věří a chvílemi i běží. Jdou přece na vítězství.

22:25

Haky a Hykšák těsně před Jindicemi uviděli dvě rozsvícené lampy uprostřed pole stojící nad hromadou čehosi. Probudilo se v nich archeologické nadšení a vydali se tento jev prozkoumat zblízka. Zjistili, že se jedná o navážku hlíny a zbytků cihel a omítky. Historická cena nevalná. V Jindicích Haky zjišťuje v autobusové zastávce existenci Malenovic a Poďous, zatímco Hykšák strategicky a z lenosti čeká na rozcestí. Pokračují dále po hlavní silnici na Kolín ke křižovatce s kutnohorskou silnicí.

Číslo a Prcek si poseděli na pěkné červenobílé lavičce u samoobsluhy v Bečvárech, než je odtud vyhnali místní vagabundi. Prý je chtěli bít, protože tady kradou.

22:29

Ještěr a Honza se dostali na silnici ze Zbraslavic do Uhlířských Janovic a došli do Pivniska.

22:30

Kamča, Barys a Ufon jsou v Pučerech. Prošli vesnici a vydali se ke křižovatce s kutnohorskou silnicí, kde se vydali směrem na Kutnou Horu.

Komár a Blonďák se v Chlístovicích podle autobusového jízdního řádu rozhodli, že půjdou do Kutné Hory. Chtěli to však vzít zkratkou po polní cestě. Ukázalo se, že je to jedna z typických Blonďákových nábližek.

22:33

Eva a Buggy jsou v Uhlířských Janovicích. Odtud se nabízí logická a orientačně jednoduchá trasa přes Červený Hrádek na křižovatku s kutnohorskou silnicí.

22:37

Štěně a Dan došli do Hradenína a po více než dvou hodinách se ocitli opět na místě svého výsadku. To nepotěší. Jediná dosud neprozkoumaná cesta odtud vede do Poboří.

22:40

Ještěr a Honza jsou v Žandově a využívají možnosti odbočit na Onomyšl. Uhlířské Janovice je nelákají.

22:45

Sláva a Aleš vysokým tempem procházejí Červený Hrádek.

Lucie a Slon přicházejí do Bečvár a míří přímo k hospodě, kde hledají mapu. Škoda, není ani tady, ani u krámu. Nedá se nic dělat, budou muset improvizovat. Pokračují po hlavní silnici na křižovatku se silnicí z Kolína do Uhlířských Janovic.

22:48

Štěně a Dan jsou v Poboří.

23:00

Sláva a Aleš prošli Poďousy. Za vesnicí to chtěli střihnout přes pole na kutnohorskou silnici, ale jen obešli hnůj a zase se pokorně vrátili na silnici, protože na poli bylo oraniště a řepa. Koneckonců vyhrát se dá i po silnici.

Číslo a Prcek procházejí křižovatku se silnicí Kolín - Uhlířské Janovice a kdo se jim to připletl do cesty? Jsou to Zuzka a Sáťa, kteří tady zkoumají autobusové jízdní řády a hledají tam Chotouchov a Malenovice.

Komár a Blonďák se ocitají v Týništi a pokračují přes Bykáň do Malešova.

23:01

Před Hakym a Hykšákem se objevuje cedule Červený Hrádek, což jim přivodilo menší šok. S touhle vesnicí vůbec nepočítali. Vypátrali tedy telefonní budku a mapku v seznamu. Zde si upřesňují, které vesnice je ještě čekají. Ukazuje se, že Červený Hrádek je tu správně, jen na něj zapomněli.

Kamča, Barys a Ufon odbočují na Chotouchov a pátrají po cíli svého putování. Kamča zahlédla v lese světélko, ale kluci jí nevěřili, protože oni tam neviděli nic. Vrátili se zpět na rozcestí a vydali se na druhou stranu údolí.

23:03

Hanka a Tom se dostali do Rozkoše. Zde odbočují doprava do Solopysk.

23:10

Sláva a Aleš na křižovatce u Pučer narazili na Zuzku a Sáťu. O vítězství se však dělit nehodlají, a tak jim utekli směrem na Suchdol. Po chvíli dorazili do údolíčka, odbočku do Chotouchova našli, ale ta se jim nezdá, takže obcházejí celý lesík, ale nic nenacházejí. Tak tedy dolů, sráz, potok, plot, další plot a začínají štěkat psi. Snad jsou uvázaní. Sláva a Aleš běží k lampě u silnice, zbývá jim překonat ještě jeden plot. A tu se objevuje jeden neuvázaný pes. Je to opravdu horor.

Lucie a Slon procházejí křižovatku u Poďous a pokračují dále na Kutnou Horu. Slon provokuje Lucii a dává se do běhu. Lucie okamžitě nadává, že nikam neběží. Po chvíli mění názor, že tedy kousek popoběhne, ale že prý Slon musí zůstat stát. Tak se i Lucie dává do běhu.

23:25

Po malém bloudění a brodění (Prcek přehlédl potůček) došli do cíle Číslo a Prcek. Jsou tu jako první, což je dobré na psychiku, jak říká Číslo. Nicméně hned za nimi je pěkná tlačenice.

Haky a Hykšák jsou v Poďousech a oddechli si. Už jsou kousek od kutnohorské silnice a tedy i od Chotouchova. V Poďousech je pěkný rybník, ale oni spěchají, a tak se tentokrát nevykoupali (kdo ví, jak ten rybník vypadá za světla).

Přímo na kopci nad Poďousy odbočují Lucie a Slon do pole s tím, že to je určitě v tom tmavém lese, který je na dohled u Chotouchova. Z pole vycházejí akorát v místě odbočky k lomu. Ani chvíli nepochybují o správnosti svých úvah, neboť se s jistotou blíží Aleš se Slávou.

Sláva a Aleš si zase až tak jistí nebyli, ale když uviděli Lucii a Slona, získali přesvědčení, že už jsou opravdu blízko. Brzy se ukázalo, že tato vzájemná psychická podpora byla oprávněná.

23:30

Do cíle se hrnou přímo zástupy soutěžících. Dorazili Šárka a Kůzle.

23:32

Zuzka a Sáťa vidí avii, pak ohýnek a to už vědí, že jsou v cíli.

23:35

Sláva a Aleš dorazili do cíle a teď ještě to vítězství.

Hanka a Tom prošli Solopysky a od Malenovic, které jsou uvedeny ve zprávě, je dělí 1 km.

23:36

V cíli jsou i Lucie a Slon. Trochu je rozčarovalo. že tu zdaleka nejsou první, i když vůbec nebloudili a prakticky šli celou cestu na jistotu. Shodují se na tom, že letošní ročník bude opět jako ten kostomlatský dostihového typu.

23:42

Štěně a Dan zašli do Krychnova, což se ukazuje opět jako neplánovaná zacházka.

23:45

Eva a Buggy procházejí Jindice.

Komár a Blonďák v Malešově hledají odbočku na Roztěž. Nedaří se a po půlhodinové cestě na Uhlířské Janovice se vrací zpět.

23:46

Haky a Hykšák jsou na rozcestí Chotouchov, Solopysky. Jdou rovně a zastavují se na mostku přes potok. Tohle je určitě to správné údolí na silnici Suchdol - Bečváry. Ale na kterou stranu se vydat? Vlevo se jim to moc nezdá, Chotouchov je příliš blízko. Tak tedy vpravo.

23:50

Ještěr a Honza došli do Onomyšle. Na autobusové zastávce zjišťují, že jsou nedaleko Košic, což je značně pobavilo.

23:57

Haky a Hykšák jsou opět na mostku, protože cesta, po které se vydali, záhy skončila brodem přes potok. Jdou tedy po silnici na Kutnou Horu a na konci lesa se vydávají doprava na neposekanou mokrou louku.

0:00

Půlnoc zastihla Sysla a Cvrčka v Červeném Hrádku pod lampou. Pokračují dále přes Poďousy na kutnohorskou silnici.

Štěně a Dan jsou v Libodřicích a tady už to znají. Teď je čeká známá cesta z kopce a zase do kopce do Polních Voděrad.

0:11

Hanka a Tom dorazili na křižovatku s kutnohorskou silnicí a pokračují rovně do Chotouchova. Už je to blízko.

0:17

Původně chtěli jít až do Chotouchova, ale v lese se objevilo světlo, a tak šli přímo za ním. Slezli sráz, přešli potok a jsou v cíli.

0:20

Ještěr a Honza jsou v Křečovicích.

0:22

Štěně a Dan prošli Polní Voděrady.

0:25

Eva a Buggy procházejí Červený Hrádek.

0:29

Haky a Hykšák stále pátrají po lese. Před chvílí zaslechli zpěv a kytaru. To už určitě musí být blízko. Jdou údolím, protože je tu nižší tráva. Tu a tam vyběhne vyplašené zvíře. Náhle se les rozestoupil a objevila se fantasticky ozářená hladina rybníka. Odtud vede cesta, jdou tedy po ní.

0:35

Kamča po víc jak hodině bloudění přesvědčila Baryse a Ufona, že to světélko v lese opravdu viděla, vrátili se a vydali se za ním. Do cíle se dostávají současně se Syslem a Cvrčkem.

0:38

Ještěrovi a Honzovi se u Miletína nelíbí směr silnice, a tak uhýbají doleva do vesnice. Psi je vítají štěkotem, zpoza plotu vyráží zakrslý pes a útočí. Zahánějí ho baterkou. Silnice na konci vesnice končí a oni pokračují dál loukami a poli, až narážejí na širokou cestu, která však po pár stech metrech také končí. Pokračují polem k tušené silnici.

0:40

Eva a Buggy procházejí Jindice. Křižovatka s kutnohorskou silnicí, u které se lom nachází, je nedaleko.

0:45

Štěně a Dan prošli Mančice a pokračují do Pučer.

Komár a Blonďák jsou opět v Malešově a tentokráte přes Poličany jdou do Kutné Hory.

0:50

Cesta Hakyho a Hykšáka dovedla, jak jinak, do Malenovic. Je jim jasné, že se musí vrátit. Zkoušejí to přes pole, ale pole je čerstvě zorané. Právě na něm rejdí traktor. Mokrá hlína se lepí na boty a po pěti metrech je to už pouze pro masochisty. Jdou tedy po silnici.

1:05

Haky a Hykšák jsou opět na tom nešťastném můstku a tentokrát se tedy vydávají k Chotouchovu. Náhle mezi stromy zahlédli světlo. Je to oheň. Jdou do lesa a sestupují do údolí.

Ještěr a Honza procházejí Solopysky a uhýbají na Červený Hrádek, což byla chyba.

1:15

Štěně a Dan prošli Pučery a odbočují na Kořenice.

1:18

V cíli jsou Eva a Buggy.

1:20

Ještěr a Honza jsou v Červeném Hrádku a pokračují na Kolín.

1:22

Hakymu a Hykšákovi se staví do cesty potok. Přeskakují ho na nejužším místě, které našli, nicméně Hykšák při přípravě na skok ozkusil jednou botou jeho hloubku. Jejich cestování je konečně u konce.

1:40

Ještěr a Honza prošli Poďousy a na křižovatce odbočují na Kutnou Horu.

1:52

Štěně a Dan se dostali do Chotouchova. Teď už jen sledovat, kdy se objeví něco jako údolí. V lese probleskovalo světélko. Že by to přece jen našli? Jenže kudy jít? Les se zdál dosti neprostupný a klesání značně nebezpečné. Jít tedy dál, nebo se vrátit? Už poněkolikáté nastalo řešení situace pokusem o přímou zkratku, ale bohužel opět nepříliš šťastně. Pokračovali tedy dál a obešli údolí z druhé strany, tam to ale nevypadalo o moc lépe. Nakonec se museli vrátit.

2:00

Komár a Blonďák odpočívají u chrámu svaté Barbory. Blonďák navrhuje směr po silnici na Bečváry, ale není si jistý, jestli silnice vede přes Suchdol. Nakonec vyrážejí přes Hořany do Červených Peček, protože si myslí, že Chotouchov je u nich.

2:24

Ještěr a Honza se konečně blíží k údolíčku. Zahýbají na silnici do Chotouchova a mezi stromy probleskuje světélko. Pokoušejí se o první útok na cíl, ale neúspěšně. Necesta (spíš skála), kterou se vydali vede prudce dolů a končí širokým potokem. Rozhodují se a volí jinou trasu. Vrací se na silnici a pokračují dál přes vesnici, něčí zahradu a pak po cestě, která vede přes most za světlem.

2:31

Netrvá to dlouho a jsou v cíli.

2:37

Ukázalo se, že správná cesta vede opravdu od vesnice a Štěně a Dan dorazili do cíle, kde zjišťují, že ještě existuje maličká naděje, že neskončí poslední.

3:15

Komár a Blonďák doputovali do Červených Peček, čímž se konečně ocitli v oblasti, kde se orientují. Další jejich cesta vede k železničnímu viaduktu a po turistické značce údolím do Ratboře a dále do Kořenic a Chotouchova.

6:15

Lom už našli bez problému a ihned zaléhají, aby se ještě trochu vyspali.


Až na pár bloudivců byly výsledky poměrně vyrovnané a rozhodovala především rychlost chůze a výhodnost výsadku. Kartami trochu zamíchalo jedině hledání cíle, které některým výsadkům dělalo problémy.

V historické tabulce se Slon opět vrátil na druhé místo před Čerta. V první desítce se ještě Lucie posunula před Káťu na 6. místo a Buggy před Jarušku na 9. místo.


Kartička na památku