„Kudy, kudy cestička?“

24. ročník - 23. října 2009


Pro další ročník Akce Návrat Marian zavádí novinku - přednostní registraci pro Průzkumníky první tři týdny po vyhlášení akce, pak zhruba měsíc před termínem byla registrace otevřena i pro ostatní zájemce. Marian tak zcela správně umožnil všem Průzkumníkům, aby se bez problémů dostali na “vlastní” akci. Jsme ale v Čechách a tento dobrý skutek se minul účinkem, protože v těchto končinách má každý na všechno dost času. Přednostní registraci využilo pouze 9 zájemců. Po otevření registrace byla zbylá místa obsazena během týdne. Nicméně nikdo si tentokrát nemohl na nic stěžovat, maximálně na sebe. Tak třeba příště už to bude fungovat lépe.

Občas je taková lekce prostě potřeba. Loni byly tři výsadky diskvalifikovány za nedodání deníku. Letos si už dali všichni pozor, aby se jim to nestalo. Jen tak dál.

Termín je stanoven na páteční noc 23. - 24. října 2009, poplatek za benzín je stále 100 Kč, do obálky pro případ ztroskotání se bude zalepovat rovnou 200 Kč. S veřejnou dopravou to asi opět nebude nijak skvělé, protože řidiči opět budou na cílovém místě přespávat a odvezou účastníky domů.

Moje záda jsou letos v pohodě, takže to zase zkusím, jestli mi to ještě půjde.

Sraz je tradičně v 17 hodin. Postupně se scházejí účastníci a registrují se. Objevují se i první řidiči. Není jisté jestli sraz stihne Kosa, ale nakonec se dostavuje i on, dokonce stylově s kravatou - zkrátka dokonalý profesionál.

Předstartovní venkovní rituál je stále stejný a je narušen pouze kanadským vtípkem na účet Andrey, kterou se zavázanýma očima posadili do auta rovnou za volant. Když to zjistila, málem utrpěla šok:

“Já nechcu řídit! Co jste to se mnou udělali?”

Tak jsme se zasmáli a můžeme vyrazit.

Podívejme se teď na instrukce, které zatím spočívají zalepené v obálkách:


Ahoj kamarádi,

cíl letošní Akce Návrat se nachází uprostřed lesů Českomoravské vrchoviny nedaleko města Pelhřimov v trojúhelníku obcí Proseč pod Křemešníkem - Branišov - Sázava na červené turistické trase vedoucí z Nového Rychnova do Proseče pod Křemešníkem.

Je to kmenové tábořiště ČTU Slunečná paseka


Pak nás ještě Marian varoval tajuplným prohlášením, že některé vesnice se jmenují stejně. Co už nám neřekl, byla skutečnost, že vzdušná vzdálenost cíle od výsadku tentokrát nebyla 10 km, ale 12 km. Díky tomu někteří z nás měli problémy s odhadem vzdálenosti cíle.

Jedu v autě s Kozou a mám luxus předního sedadla. Koza věrný tradicím nás nejdřív dost dlouho vozil po Kolíně. Úspěšně, ani jsem se nesnažil sledovat, kudy jsme jezdili. Ale pak jsme najeli na hlavní silnici s hustým provozem a vzápětí přejeli přes železniční přejezd. A bylo celkem jasné, že Kolín opouštíme přes Šťáralku směrem na Čáslav. Cesta dále svižně ubíhala bez odbočování, až po nějaké době jsme odbočili na silnici s extrémně hrbatou krajnicí. Tady zapracovala náhoda. Zrovna letos jsem měl možnost jet po podobné silnici od Ledče nad Sázavou přes Habry do Chotěboře. Mohla by to tedy být ona. Sjezd do města, přejezd mnoha kolejí a dlážděná silnice už mě nenechávají na pochybách. Jsme ve Světlé nad Sázavou a za mostem jsme odbočili doprava na Humpolec. Po nějaké době jsme v Humpolci a najíždíme na hlavní silnici do Pelhřimova, na které je opět vyšší provoz, ale cesta rychle odsýpá. Tuhle silnici znám také dobře, ostatně jako celé okolí Ledče nad Sázavou.

Koza má problém s hledáním výsadků, Po nějaké době se otáčíme a jedeme zpět. V Humpolci na kruhovém objezdu nová obrátka a znova směr Pelhřimov. Teď už to snad vyjde.

20:02

- Verča a David jsou vysazeni jako první a hledají směr. Dorazili do nejbližší vesnice Kalhov a shodli se na směru Humpolec. Verča už stihla šlápnout do kaluže a z nápisu na autobusové zastávce vědí, že nemají volit komunisty.

20:12

- Natálie a Michal jsou vysazeni mezi poli. Vydávají se na cestu - bohužel pro ně opačným směrem.

20:14

- Vysazeni jsou Helena a Kůzle. Slyší jen zurčení potoka, a tak jdou do kopce ve směru auta. Nejdříve jdou přes pole směrem ke světlu, ale pak vidí, že je to daleko a je to spíš nějaká silnice. Vrací se zpět na jejich silnici.

20:15

- Marian vysazuje Kačku a Kozla. Při prvním pohledu na okolní domy má Kačka radost z toho, že se neopakuje situace loňského roku, kdy byla vysazena uprostřed ničeho, které bylo navíc oplocené a označené cedulemi, zákaz vstupu – nebezpečí ozáření. Po pár minutách chůze narazili na autobusovou zastávku, díky které zjišťují, že byli vystrčeni ve Vystrkově. Už od přečtení názvu cíle Kačka cítí, že by měla s pomocí svého šestého tábornického smyslu jít přímo na paseku, ale …

20:17

- Pískle a Honza jsou vysazeni u obce Popelištná. Honza pojal psaní deníku v duchu moderní doby a archaickou tužku a papír nahradil iPhonem, účtem na Twitteru a pomocí datového připojení psal aktuální postřehy přímo on-line do sítě.

20:23

- Píďa a Bětka jsou vysazeny u vsi Bystrá. Vydávají se najít nějaké cedule, ukazatele, jízdní řád, případně mapu. Bohužel, žádné ze jmen na směrovkách se jim nehodí, tak to zkouší dál směrem na JV do vsi Krasoňov.

20:27

- Tank a Houmr jsou Mákem vysazeni na silnici uprostřed ničeho, jak už to bývá. Po přečtení instrukcí se vydali směrem, kterým Mák odjel.

20:30

- Kačka a Kozel přicházejí k silnici E551 a pomocí tabulí se snaží zorientovat. Zprava na ně svítí auta křižující D1, tam určitě nechtějí. Proto se k Humpolci obrací zády a vyráží vstříc Pelhřimovu. Cesta podél rušné silnice opravdu není nic příjemného, ale na začátku zaručuje to, že neztratí správný směr.

20:35

- Natálie a Michal zjišťují na křižovatce, že jsou 1 km od Větrného Jeníkova. Tudy asi cesta nevede. Vrací se zpět přes místo výsadku, předpokládají, že směrem na Pelhřimov.

- Slunda a Řasík jsou vysazeni poblíž Bácovic. Prohledávají vesnici, ale nic tu není. Vrací se na místo výsadku a vyrážejí dál po silnici.

20:36

- Kosa po krátkém jeepování vysazuje Andreu a Slona na kraji pole na kopci u lesa. Vidět není vůbec nic. Slon porušuje svoje pravidlo Když nevíš, jdi za autem, a jdou druhým směrem, kde tuší vesnici. Na obzoru vidí světla vysílače a domnívají se, že to je vrchol Pípalky na Křemešníku (později si něco podobného myslí o dalších 3 vysílačích a podobné vidiny mají i jiné výsadky). Cíl je jasný, jen kudy?
Přicházejí do obce Šimanov, ale z rozcestníků nejsou vůbec moudří. Tři autobusové linky jim také moc nepomohly. 2 km odtud je vesnice Branišov, jeden z vrcholů trojúhelníka. Ale nezdá se jim to, protože je to příliš blízko. Lepší volba není, jdou tedy směrem Ústí - Branišov.

20.38

- Pískle a Honza procházejí Zmišovice.

20:47

- Helena a Kůzle přišli do obce Proseč-Obořiště. Na zastávce zkoumají jízdní řády, ale nic z názvů v pokynech tam není. Procházejí vesnici, ale žádný ukazatel tam není, a tak se vrací.

20:48

- Po několika kličkách po zdejších silničkách Koza konečně zastavuje a vysazuje Sini a mě. Cíl putování mě samozřejmě nepřekvapil, protože jsem věděl, že jsme mezi Humpolcem a Pelhřimovem, čekal jsem ho. Vydáváme se k nejbližším světlům.

20:50

- Tank a Houmr po chvíli dorazili na vlakovou zastávku Vlásenice, kde našli v jízdním řádu jen další dvě stanice a to Tábor a Horní Cerekev. Ukazatel žluté turistické značky oznamuje, že Pelhřimov je vzdálen 22,5 km. Docela štreka, nicméně pokračují dále po silnici a procházejí Vlásenice.

20:57

- Ivana a Ještěr jsou vysazeni na polní cestě. Z jedné strany je obklopuje les, z druhé pole. Vydávají se za autem.

- Vcházíme do obce Kletečná. Opět úřaduje náhoda. Před mnoha lety jsme zde byli s oddílem na tábořišti vodních skautů u Želivky, takže vím celkem dobře, kde jsme. Polohu si potvrzujeme kontrolou jízdních řádů v autobusové zastávce.

21:00

- Andrea a Slon jsou v Branišově. Nikde nic, zkouší jednu odbočku směrem ke hřbitovu, ta ovšem končí v poli. V dálce slyší provoz na hlavní silnici, o jejímž směru a poloze si moc jisti nejsou. Pokračují dále a potkávají Verču s Davidem, kteří jdou proti nim s tím, že v místech odkud jdou, nic zajímavého není. Andrea a Slon jim ovšem sdělují totéž o Šimanově a pokračují dále k hlavní silnici.
Verča a David ještě chvíli bloudí v Branišově, což má být hraniční bod trojúhelníku, ale netuší, kterým směrem je jeho výseč. Jsou tu krávy, svítí jim očíčka.

- Natálie a Michal jsou v Šimanově. Orientují se podle jízdního řádu a vyráží na Branišov.

- Slunda a Řasík na křižovatce odbočují na Pelhřimov.

21:03

- Jako poslední jsou vysazeni Číslo a Peťan. Číslo rozsvěcuje čelovku a hned zaznamenává ideální podmínky pro výsadek v podobě zastávky autobusu a za ní lesknoucím se turistickým ukazatelem. Ovšem naděje pohasla po prozkoumání obsahu obou. Zastávka odkazuje na linku Humpolec - Pelhřimov, což bylo pěkné, ale kterým směrem je co? A na ukazateli byla sice jistě pěkná turistická zastavení, leč pro ně zcela zbytečná. Na ukazateli bylo Brtná (rozc.), Brtná (obec) byla vzdálena 1 km, vydali se tedy tam.

21:10

- Ivana a Ještěr došli do první vesnice, kterou je Ježená. Zde nacházejí turistický ukazatel a autobusovou zastávku s jízdním řádem. Vydávají se po směru autobusové linky na Pelhřimov. Další zastávkou na trase bude Dušejov. Cesta vede po frekventovaném hlavním tahu Jihlava – Pelhřimov a není zrovna příjemná. Kamiony se jim naštěstí vyhýbají velkým obloukem, což ovšem nelze říci o řidičích osobních automobilů, kteří si na ně ještě posvítí dálkovými světly.

- Kačka a Kozel procházejí kolem vesnice s názvem Komorovice.

21:14

- Helena a Kůzle našli mapu na zdi domova důchodců. Rázem je všechno jasné, nejdříve do Pelhřimova a pak dál po červené.

21.16

- Pískle a Honza jsou v Červené Řečici, kde se konečně pořádně orientují. Plánují trasu a vydávají se na další cestu.

21:25

- Natálie a Michal v Branišově zjišťují, že to není ten pravý.

21:28

- Jsme v Onšovicích. Řeším jeden problém, který nás bude celou cestu provázet. Jsem přesvědčen, že jít přes Pelhřimov je pro nás velká zacházka, ale zatím nevím, kudy si cestu zkrátit. Tady autobusy neporadí, všechny vedou do Pelhřimova. Přicházíme k hlavní silnici, kde sviští auta. I ona vede do Pelhřimova a nám zatím také nic jiného nezbývá, protože je to aspoň jistota.

21:39

- Píďa a Bětka za Krasoňovem potkávají ceduli “Jihlavský kraj” a houstnoucí tmu, věštící pustinu, takže obrací a vrací se zpět na místo výsadku.

- Tank a Houmr jsou značně překvapeni, když míjí ceduli Pelhřimov, jehož poloha jim naprosto nekoresponduje s oním turistickým ukazatelem. Jdou rovnou na náměstí, cestou u kina nacházejí mapu, ale ta je jim k ničemu, jelikož na ní není to, co hledají. Až na náměstí je ukazatel červené turistické značky, která vede na Křemešník.

21:40

- Andrea a Slon dorazili na křižovatku s hlavní silnicí nedaleko Ústí. Na Humpolec se jim nechce, a tak míří na náves. Na úřední desce nacházejí velmi důležitou věc. Vyhlášku o včelím moru. Zní to sice zvláštně, ale jim udělala radost. Abyste správně pochopili, vyhláška byla doplněna mapkou s vyznačením oblastí chovů. Mapka sice není nijak podrobná, ale dovídají se z ní, že jejich Branišov není ten správný Branišov, a že si parádně zašli. Půjdou tedy dále směrem na Opatov přes Dudín nebo Zbilidy, to se ještě uvidí.

- Helena a Kůzle jsou ve Vlásenici.

21:45

- Ivana a Ještěr jsou v Dušejově. Uhýbají z hlavní silnice a jdou to tu prozkoumat. Doufají, že zde najdou mapu či cokoliv jiného, co jim může napovědět, zda jdou správným směrem. Na návsi však zjišťují, že tu není vůbec nic, ani v cíli všemi vychvalovaný včelí mor. Vrací se tedy zpět na silnici a pokračují směrem na Pelhřimov.

- Kačka a Kozel se zastavují v autobusové zastávce Velký Rybník na první svačinu. S plnými pupky se rozhoduje lépe a po pár metrech se jim vyplácí, že zahnuli do vesnice Velký Rybník. Odměnou jim je mapa. Obkreslují si cestu k cíli a s úsměvem na tváři a jistotou v krocích vyrážejí na další cestu.

- Číslo a Peťan dorazili do Brtné, kam došli asi o 2 kg těžší. Ne že by doháněli dobu půstu v autě, ale kilo se přidalo na každou jejich botu při průchodu hlavní trasy traktorů a hospodářské zvěře. Navíc jejich podrážky plné hnoje je dávily čpavkem i po zdolání tohoto bobříka smradu. Cesta ale měla výsledek - našli mapu. Rybářská mapa sice nebyla nijak konkrétní, ale potřebné informace jim poskytla.

22.01

- Pískle a Honza jsou opět v Popelištné, ale teď už vážně jdou do cíle. To předtím byl jen takový vyhlídkový okruh pro zahřátí.

22:05

- Andrea a Slon se na křižovatce rozhodují, jestli jít na Dudín (1 km) nebo Zbilidy (1 km). Nějak jim padla víc do oka odbočka na Dudín (dalších 0,5 km navíc).

- Ivana a Ještěr jsou na křižovatce s autobusovou zastávkou Jankov. Trochu to v nich hlodá, zda uhnout, ale volí jistotu a pokračují po hlavní silnici.

22:11

- Tank a Houmr jdou po červené značce lesem. Tank pěje ódy na svého parťáka, protože pití má dobré a teď právě vyndává z batohu řízky. Nicméně cesta lesem nestojí za nic, několikrát z červené značky sešli a museli se vracet. Navíc Tankovi přestává svítit čelovka, jediná, kterou mají.

22:15

- Natálie a Michal jsou v Ústí a zkoumají zdejší mapu, kde zjišťují, že jsou úplně mimo. Dále tedy pokračují na Zbilidy. Dohnali a předehnali je Verča s Davidem, kteří ze stejné mapy zjistili, že Branišovy jsou dva. Ha ha. I oni pokračují dále na Zbilidy a Opatov.

- Slunda a Řasík dorazili do Pelhřimova. Obsadili benzinovou pumpu, kde si dali jídlo a zorientovali se v autoatlasu. Spokojeně zjišťují, že jsou v polovině cesty.

22:18

- Jít po hlavní silnici, kde kolem vás sviští jedno auto za druhým, je děsná otrava. Jenže všechny odbočky vedou pouze vpravo a ne vlevo, kam potřebujeme my. Náladu nám zvedla aspoň informační cedule upozorňující na poutní kostel Křemešník. Ale kudy k němu nejblíž, to nám zatím tají.
Teď jsme opět na křižovatce a je tu i odbočka vlevo, ale není značená a na silničce značka hlásá, že se v zimě neudržuje. Před námi už jsou vidět světla Pelhřimova. Se Sini jsme se shodli, že na téhle silnici už nás to nebaví a vydáváme se vstříc dobrodružství.

22:20

- Andrea a Slon jsou v Dudíně, kde není nic zajímavého, a tak pokračují dále na Opatov.

22.23

- Pískle a Honza jsou ve Svépravicích.

- Píďa a Bětka jsou zpět v Bystré. Před vsí se k nim přidává zatoulané kotě, co vytrvale mňouká, a doprovází je ještě asi kilometr za ves. Vydávají se směrem, kterým odjel Marian, když je vysazoval, což se posléze ukazuje jako dobrá volba.

22:30

- Helena a Kůzle došli do Pelhřimova.

- Číslo a Peťan jsou ve Svépravicích a pokračují určenou trasou k cíli.

22:35

- Dorazili jsme do Chvojnova. I tudy jezdí autobus, ale taková prapodivná okružní linka z Pelhřimova do Pelhřimova. V názvech zastávek se nevyskytuje žádný z vrcholů našeho trojúhelníku. Zkrátka máme smůlu. Vybíráme si, jestli půjdeme směrem od Pelhřimova nebo k Pelhřimovu. Chtělo by to něco mezi, ale to není k dispozici, a tak volíme raději druhou variantu.

22:40

- Andrea a Slon jsou na křižovatce - doprava Opatov a doleva Šimanov, jen 3 km! Rvou si vlasy (chudák Slon) neboť mají v nohách už zhruba 9 km. Škoda.

22:42

- Ivana a Ještěr odbočují na Nový Rychnov a konečně schází z frekventované silnice.

22:45

- Píďa a Bětka přicházejí do Komorovic, kde potkávají rozcestník turistických značek, co hlásá “Křemešník po modré 13 km”. Cesta nabývá jasnějších rysů a hned se jde líp.

22.49

- Pískle a Honza se dostali do obce Pobistrýce a cítí se podvedeni, protože čekali Kojčice. Je pravda, že na automapě spojení Svépravice - Kojčice sice existuje, ale pouze jako místní cesta, což není problém v noci bez jakéhokoli značení přehlédnout.

22:50

- Kačka a Kozel procházejí vísku Žirov.

22:55

- Natálie a Michal se ve Zbilidech dávají vpravo a předhání lehce bloudící Verču s Davidem.

23:00

- Jsme ve Služátkách. Silnice se zde stáčí a evidentně míří zpět na hlavní silnici, kterou jsme předtím opustili. Je zde odbočka do vesnice, která je slepá, ale navíc je zde žlutá turistická značka. Zkusíme to tedy po ní, snad tu budou nějaké směrovky.
Opět úřaduje náhoda, ale tentokrát v náš neprospěch. Směrovky tu jsou, ale jen ve směru, odkud jdeme, ta opačná chybí, asi jí někdo ukradl, takže netušíme, kam tahle cesta vede. Nicméně i tak to stojí za pokus. Procházíme vesnici a dostáváme se na polní cestu. Ta se postupně stáčí a to už vidím, že nás vede zpět do Chvojnova, kde už jsme byli. Zastavujeme se a po poradě se vracíme. Ve vesnici jsem dvakrát uklouzl na něčem, co vypadalo jako … No nebudu to komentovat, prostě ta vesnice nás docela naštvala.

- Helena a Kůzle po svačině pokračují z Pelhřimova po červené značce kolem hřbitova do polí. Zanedlouho červenou značku ztrácí. Nad polem vidí silnici a jdou tedy k ní. Tam však nevědí směr. Jdou kousek do kopce, ale nevědí jistě kudy kam. Vrací se tedy a naštěstí hned nacházejí směrovku kostel Křemešník. Šli tedy původně dobře, a tak obrací a vydávají se po silnici do kopce.

- Slunda a Řasík prošli Putimov a za ním uhýbají na Proseč pod Křemešníkem. Tempo se hekticky zvyšuje.

- Číslo a Peťan procházejí Kojčice a odměňují se první čokoládou.

23:05

- Andrea a Slon procházejí Opatovem. Na včelí mapce na místní úřední desce kontrolují směr. Po 500 m by měli odbočit na Vyskytnou a odtud po silnici do Sázavy. Zdá se to jako zacházka. Přímá cesta vede na Jankov, ale za ním je to takové nějak rozmazané.
Nicméně na křižovatce, kde měli zahnout na Vyskytnou, znovu přehodnocují situaci a s heslem - risk je zisk, a nebo … - jdou rovně do Jankova.

23:10

- Na začátku Vyskytné vítá Ivanu a Ještěra volně pobíhající pes. Tady konečně nacházejí mapu. Mají velkou radost, že si téměř nezašli, radost má i pes. Dále se řídí mapou a jdou směrem na Sázavu. Pes jde s nimi.

23.13

- Pískle a Honza jsou v Krasíkovicích a je jim jasné, že jsou jinde, než původně chtěli. Pro Honzu by bylo snadné kouknout se do Google maps, ale bude hrát fér.

23:18

- Píďa a Bětka došli do obce Mladé Bříště. Zde je dokonce turistická mapa širokého okolí. Koukají kudy kam, kde to ze začátku vlastně bloudily, dávají si svačinu a vyrážejí dál po modré značce na lesní etapu.

23:20

- Slunda a Řasík dorazili do Proseče pod Křemešníkem. Jen co byli na začátku vesnice, zhasla světla a vesnice se noří do tmy. I tak nacházejí červenou turistickou značku. Tempo se zvýšilo na běh.

23:23

- Kačka a Kozel dorazili do vesnice Strměchy. Tu v mapě nemají zakreslenou, ale směr neztratili, a tak věří a směle pokračují dál ke Slunečné pasece.

23:25

- Andrea a Slon jsou v Jankově a už vědí, že to byla hloupost. Cesta dál na Chaloupky se jim vůbec nezdá, raději se vrací zpět. Andrea se dokonce dala do běhu s tím, že tak dá ulevit svým nohám.
Na křižovatce před Jankovem jdou na Vyskytnou a začínají je štvát cedule s údajem 1 km. Takhle dlouhé jednokilometrové úseky snad ještě neviděli.

23:30

- Natálie a Michal v Opatově obdivují krásný kostel.

- Číslo a Peťan jsou ve Chvojnově. Dávají si svoji jedinou sedací přestávku.

23:33

- Slunda a Řasík sprintují do cíle. Na závěrečné dvoustovce sešli z cesty a vyrážejí mezi stromy přímo za ohněm. Jsou první a tuší, že už jim prvenství nikdo nevezme.

23:40

- Helenu a Kůzle v Putimově dva kluci přemlouvají, ať jdou na country zábavu. Nenechali se přemluvit, protože vidina cíle je silnější.

- Verča a David jsou v Jankově spokojeni. Včelí mor je vede - díky němu je v každé vesnici mapa na obecní nástěnce.

23:43

- Kačka a Kozel jsou příjemně překvapeni, že cesta přes Strměchy byla zřejmě zkratkou v jejich cestě a ve vsi Střítež pod Křemešníkem jsou dříve, než plánovali. Ohřívají se kávou z termosky a odhadují, že za necelé dvě hodiny budou v cíli. Jdou na jisto, cestu si zkracují přes pole, přímo do lesa, kde je cíl. Ouha. Právě v lese, kterým měli jen projít, překračují bludný kořen a přes hodinu se tu motají jako vítr v bedně.

23:44

- Idylka končí. Tank a Houmr se ocitli u pole, nevědí kam dál, červená značka nikde. Už je napadá, že se možná vydali v Pelhřimově na špatnou stranu. Jdou přes pole na silnici a pak kousek zpět. Po pár minutách našli ceduli u křižovatky, která ukazuje Nový Rychnov doprava 8 km a Proseč pod Křemešníkem rovně 1 km.

23:45

- A jsme zase na hlavní silnici a pokračujeme k odbočce na Pelhřimov s tím, že tam si najdeme na náměstí turistickou mapu, protože už si přestávám být jistý, kterým směrem od Pelhřimova vlastně ten Křemešník je. Čekal jsem, že v této vzdálenosti od výsadku už by se mohla objevit nějaká stopa vysněného cíle. Ta se vzápětí objevuje v podobě informační směrovky Kostel Křemešník, která ukazuje doleva, tedy do Pelhřimova.

23:50

- Andreu a Slona ve Vyskytné potěšila cedule Sázava 5 km. Slon je spokojen, protože od hospody v Sázavě na Paseku bezpečně trefí, aniž by se musel trmácet přes vrchol Křemešníku.

23:55

- Natálie a Michal jsou ve Vyskytné, Blíží se půlnoc, čas k jídlu. Potkali Bena (salašnický pes) s pánem.

0:00

- A jsme v Pelhřimově. Věžní hodiny právě odbíjejí půlnoc. Ale není se čeho bát, vždyť ani to slavné krematorium tady nikdy nebylo. A Hliník straší vedle v Humpolci.
Jdeme podél silničního průtahu a konečně se dostáváme na křižovatku s odbočkou na Křemešník a Nový Rychnov. Tak sláva. Není co řešit, jdeme tudy.

- Kousek za námi vešli do města také Pískle a Honza a pátrají v centru po nějaké mapě.

0:05

- Číslo a Peťan jsou v Olešné, která vypadá jako největší obec jejich putování. Ale jinak je to taky pěkná díra a není tu opět ani živáčka. Pokračují dále přes Chválov a Řemenov do Putimova.

0:07

- Ivana a Ještěr objevují červenou turistickou značku a vydávají se po ní doprava do kopce. Pes pobíhá stále okolo. Jejich cesta vede přes vrchol Křemešníku, který zdolávají s obtížemi, protože mlhy přibývá a viditelnost i cesta se stále zhoršují. V mlze se jim značka několikrát ztrácí a oni se musí vracet zpět a hledat.

0:10

- Tank a Houmr jdou do Proseče pod Křemešníkem v doprovodu místních týpků. Cestou jim vyprávějí, jak jdou z country bálu z vedlejší vsi a jak musí brzo ráno na traktor na brambory. Ještě v Proseči zvou Tanka a Houmra k sobě do garáže na afterpárty, ale ti odmítají a pokračují dál. V Proseči se opět napojili na červenou značku a míří na paseku.

0:13

- Verča a David v Novém Rychnově odbočují na Sázavu, nohy bolí.

0:20

- Helena a Kůzle jsou v Proseči pod Křemešníkem a zbývá jen 1,5 km do cíle.

- Píďa a Bětka přešly temný les, prošly ohradou se stádem ovcí, a došly opět do civilizace v Žirově. Po putování lesní cestou jsou opět on the road, na dosah pouličním lampám (spíš lampě).

0:30

- Sedíme si tak v klídku na lavičce u autobusové zastávky na okraji Pelhřimova a svačíme. Tu se na silnici směrem z města objevují dvě postavy. Jsou to Pískle a Honza. Sdělujeme si zkušenosti. Vyzvídají čas našeho výsadku a s nelibostí zjišťují, že mají vůči nám půl hodiny ztrátu. Pískle ale nechce být poslední a protože jí je jasné, že nás nesetřesou (ostatně Honza se o to ani nesnaží - mají si se Sini co povídat), žene nás dál do prudkého kopce vstříc cíli.

0:40

- Kačka a Kozel bloudí v lese mezi vesnicemi Kamenicko a Branišov. Vzdávají variantu přímé zkratky a snaží se najít červenou turistickou značku, která je dovede k cíli bez další zacházky.

- Číslo a Peťan jsou v Putimově a pokračují na Proseč pod Křemešníkem

0:42

- Ivana a Ještěr jsou na rozcestí pod Křemešníkem. Vydávají se špatnou cestou, ukazatel ukazuje jinam, než by měl, což po chvíli chůze zjišťují a musí se vracet.

0:45

- Po dosti ostrých 5 km z velké části do kopce přicházejí Andrea a Slon do Sázavy. Cestou nepotkali jediné auto. Minuli i červenou značku, která by je měla dovést na tábořiště, nicméně zvolili snazší cestu po silnici. Sázavská hospoda je již zavřená.

0:48

- Helena a Kůzle jsou v cíli. Za nimi po malém bloudění našli Tank a Houmr opět červenou značku, zahlédli i světla Heleny a Kůzlete a míří za nimi.

- Píďa a Bětka jsou v obci Strměchy. Je to pustá ves, jen se tu prohánějí kluci v autech.

0:50

- Tank a Houmr přicházejí na Paseku.

0:58

- Procházíme Putimov. Pískle udržuje stále vysoké tempo a popohání Honzu a Sini, že už chce jít spát. Připouštím, že o moc rychleji už bych asi jít nezvládl, ale nejsem poslední, takže to není na mě. Kousek za vesnicí je odbočka na Proseč pod Křemešníkem. Cíl se blíží.

0:59

- Ivana a Ještěr v dáli vidí oheň a zanedlouho jsou v cíli i se psem. Nicméně pes se poté ztratil, takže asi zamířil zpět k domovu, nebo někam jinam.

1:00

- Andrea a Slon a míjí odbočku na Křemešník a pokračují po zelené značce, která vede okolo silnice ke Stříbrné studánce.

- Číslo a Peťan v Proseči pod Křemešníkem hledají červenou značku. Především proto, že začali hrát slovní fotbal a nalézt správné slovo bylo v danou chvíli prioritou číslo 1. Nakonec se zdárně mezi domy vymotali až na cestu vedoucí mezi pastvinami.

1:05

- Natálie a Michal v Novém Rychnově zjišťují, že si opět zašli. Pokračují dále směr Sázava a Křemešník.

1:12

- Andrea a Slon jsou v cíli a hned se hrnou k mapě, aby si udělali jasno, kde se na začátku tak motali.

1:24

- Jsme v Proseči pod Křemešníkem. Tady se máme napojit na červenou turistickou značku a po ní dojít na tábořiště. Celá vesnice je potmě, všude je klid. Nacházíme rozcestníky červené značky a mapku blízkého okolí. Všechno souhlasí, jen ta červená značka nikam nevede. Zkoušíme to tedy dál po silnici a podle mapky odbočujeme na kraji obce na asfaltovou cestu, ale červená značka stále nikde. Znovu se vracíme na náves, ale žádné nové informace.
Po krátké poradě jsme se rozhodli, že ta asfaltka musí být ta správná cesta a jdeme znovu po ní. Náhle se k nám připojuje červená turistická značka, která se protáhla zákeřně nějakou zkratkou mezi domy. Čeká nás ještě 1,5 km na Slunečnou paseku. Hlavně neztratit značku.

1:27

- Ze tmy se noří osvícené tee-pee a Číslo s Peťanem dorazili na Slunečnou paseku.
Nutno ještě podotknout, že Číslo prohrála v sázce s Řasíkem krůtu, protože přišel jako první. Nikdo ale neurčil konkrétní informace o podobě vyhrané krůty, takže ona ta malá živá krůtka v pytli zase takovou výhrou prý nebude.

1:36

- První vesnice, která Kačce a Kozlovi konečně kříží cestu, je Kamenicko. Proč ale Kamenicko nezakreslili do mapy? Další osudná chyba. A teď kam? Po silnici pokračovat doleva, doprava nebo snad polem zpět k mapě ve Stříteži pod Křemešníkem? Zkouší pokračovat pár desítek metrů po silnici, ale žádná další vesnice není na blízku a tak se vrací.

1:43

- Píďa a Bětka jsou v Kamenicku. V dálce vidí svítit baterky, a čekají, jestli se nevynoří ze tmy nějací známí, ale nikdo se neobjevuje. Píďa dobrodruh by to ráda střihla na Paseku přes les, Bětka by radši šla oklikou, ale po jistých cestách, neboť se bojí. Po chvíli rozhodování jdou oklikou, tedy přes Proseč pod Křemešníkem.
Asi už tušíte, že ony baterky v dálce měli v rukou s největší pravděpodobností Kačka a Kozel, kteří ještě zcela netušili, co je v  příštích hodinách čeká. Pokud by se tyhle dvě dvojice setkaly, situace by se určitě vyvíjela jinak.

1:46

- Po dlouhé cestě lesem a mlhou jsou v cíli Verča a David.

1:50

- Natálie a Michal jsou v Sázavě a po žluté turistické značce míří na Křemešník.

1:56

- Procházíme posledních pár set metrů lesem a už vidíme oheň a palouk s tábořištěm. Jsme v cíli.

2:05

- Natálie a Michal jsou na Křemešníku.

2:19

- Píďa a Bětka dorazily do cíle.

2:31

- Kačka a Kozel se nacházejí ve Stříteži pod Křemešníkem podruhé. Kačku přepadá únava a pouze za úplatu je ochotna pokračovat v cestě. Teď už to nemohou minout a po známém poli si cestu zkracují k silnici, která je má přivést do Proseče pod Křemešníkem, z níž už vede červená značka až k Pasece.

3:00

- Natálie a Michal dorazili do cíle.

3:17

- Kačka a Kozel vidí světýlka a plni naděje z vidiny posledních kilometrů, zrychlují ke značce s názvem vesnice a na ni - Branišov! Cože? Ani jeden nevěří vlastním očím. Kozel právě ztrácí veškerou naději, že dnes na Paseku dojdou, a to ještě neví, že bude hůř.
Nemohou ale zůstat na místě. S pomocí jízdního řádu určují směr, kde musí ta proradná Proseč pod Křemešníkem být, a vydávají se na další cestu.

3:50

- Kačka a Kozel procházejí podruhé Kamenicko. A směle vyrážejí prozkoumávat světla další vesnice za Kamenickem. Co to asi je? Předměstí Proseče? Proč tu jen není žádný název, ukazatel nebo něco co by jim napovědělo. Naopak na ně čeká další past v podobě křižovatky. Rozhodují se pro přímý směr a pokračují dál po silnici, ale nikde nic. Žádná světla, která by je vedla do Proseče pod Křemešníkem. Usuzují, že měli uhnout doprava a vrací se kilometr zpět na křižovatku.

4:28

- Konečně světla! To musí být Proseč pod Křemešníkem. Zoufalství, které Kačku a Kozla pohltilo, když na ceduli čtou ten proklatý název Střítež pod Křemešníkem, se dá jen těžko popsat (slušně). Konec. Dál se nejde. I ta kočka, která na malé návsi sedí od jejich první návštěvy, se jim teď doslova škodolibě směje a snad si i zaklepala na čelo.
Kačce zvoní telefon. Kamarádi na Slunečné pasece už o ně mají strach. Otázka, zda jsou poslední, je zbytečná. Když je povzbuzují, že Střítež pod Křemešníkem je coby kamenem dohodil od Proseče pod Křemešníkem, Kačka oponuje, že to vědí už pět hodin, ale místní obyvatelé se pravděpodobně rozhodli vesnici na noc přesunout někam pod zem, aby v ranních hodinách nikdo nerušil jejich spánek (skutečnost byla prozaičtější - jak víme, v Proseči se od půl dvanácté vůbec nesvítilo). V tuto chvíli je třeba uplatit Kozla, aby v cestě pokračoval a nenutil kočku nést jeho batoh.
Vrací se zpět na osudnou křižovatku u Kamenicka a zkouší pokračovat po silnici, po které už šli, ale nedošli tak daleko, aby viděli světla Proseče.

5:16

- Konečně Proseč pod Křemešníkem. Únava jim ani neumožňuje dostatečně prožít radost z toho, že jsou na správné cestě. Červenou turistickou značku už nacházejí rychle a na Slunečnou paseku téměř popobíhají (což je silně nadsazené sloveso, protože bolavé nožičky se sotva šourají jedna za druhou).

5:40

- Kačka a Kozel vítězně dorazili na Slunečnou paseku. Hurá! Vchází do jídelny, kde ještě pár statečných nespí a čeká na poslední výsadek v čele s Marianem, který jim ukazuje místo na spaní a v tu ránu usíná spokojeným spánkem, že má všechny ovečky pod střechou.

Takže všechno nakonec dobře dopadlo. Cílový guláš od Kocoura byl výborný, všichni do cíle došli a dodali včas své deníky. Určitou skvrnou na kráse snad může být docela výrazný nepoměr v dostupnosti cíle z jednotlivých výsadků. Ti co byli vysazeni poblíž Pelhřimova to měli výrazně jednodušší než ostatní, ale to se stává a i to je prostě Návrat.

Příští ročník je jubilejní 25., takže uvidíme, s čím Marian přijde.


Kartička na památku