„Zpátky do Železných hor“

25. ročník - 19. listopadu 2010


A je tady jubilejní 25. ročník Akce Návrat. A mluví se o tom, že bude poslední. Proč? Zájem už není takový, jako býval a Marian mluví o únavě materiálu. Uvidíme. Problém je i najít vhodný termín, a tak se Návrat koná nezvykle až 19. - 20. listopadu 2010. Poplatek za benzín zůstává 100 Kč, do obálky pro případ ztroskotání se bude zalepovat také 100 Kč. Já si letos opět vyzkouším roli řidiče. Ne že bych měl zdravotní problémy, jako před dvěma roky, ale jak pravil Božský Lumír v Dívčí válce od F. R. Čecha:

“Je zima, smráká se, bohové tomu nejsou nakloněni a mně se nechce!”

Sraz je opět v 17 hodin. Scházejí se účastníci i řidiči. Účastníků je nakonec 14, čili 7 výsadků. To zvládnou 4 auta. Počasí je zatím nevalné. Prší, ale podle předpovědi je naděje, že během noci přestane. Teplota ovšem bude klesat k 0° C.

Slon už delší dobu spekuloval, že cíl bude na Lichnici, kde končil 1. ročník. Kruh by se tak uzavřel. Ale nestalo se tak, jak ukazují instrukce zalepené v obálkách, i když oba cíle nejsou od sebe příliš vzdálené.

Ahoj kamarádi,

cíl letošní Akce Návrat leží na louce uprostřed lesů Železných hor

v trojúhelníku obcí Morašice - Slatiňany - Mladoňovice

jihozápadně od města Chrudim,

zde se nachází pozemek a chata T. O. Walkeři z Chrudimi.

Detail polohy najdete na pamětní kartičce.

Protože venku prší, účastníci si zavazují oči už v klubovně a čekají, až si je řidiči odvedou. Cestu zpestřují schody bez zábradlí, na kterých se slepci pohybují obzvlášť obezřetně.

Za stálého deště a v hustém provozu vyrážíme směr Čáslav, kde odbočujeme na Chrudim a akce pomalu začíná.

18:50

Kačka a Jouda jsou vysazeni na kraji lesa uprostřed tmy za mírného poprchávání. Po přečtení informací jdou za nejbližším světlem.

18:55

Vysazuju Bětku a Píďu. Obě protestují, že tady vysadit nechtějí, protože není nikde žádné světlo. Poté, co kolem projelo jedno auto, vyrážejí v jeho směru. Přejelo totiž přes kopeček, kde doufají v nějaký výhled na civilizaci.

18:59

Vysazeni jsou Ivana a Ještěr. Už parádně prší. Nedaleko jsou světla, a tak vyrážejí k nim a zjišťují, že jsou v Podhradí. Hned za cedulí je autobusová zastávka, ale v jízdních řádech není vůbec nic co by jim pomohlo. Ivana si bere pláštěnku a pokračuji dál. Najednou to tady Ještěr poznává. Jsou pod zříceninou Lichnice. Tak tedy vědí, kde jsou, ale pořád nevědí, kam jít. Na parkovišti je turistický rozcestník, ale pořád žádné potřebné jméno. Pokračují vesnicí k Žižkovu dubu, kde by měla být mapa. A taky že je, ale vybledlá a žádná potřebná jména vesnic na ní nejsou. Někde musí být pořádná mapa. Pod zříceninou. Vrací se a nacházejí mapu a na ní i cíl. Bude to převážně po červené turistické, z jejich směru tam žádná silnice nevede. Vyrážejí po silnici směr Starý Dvůr. Cestou je předjíždí Marian.

Cestou k dalšímu výsadku se mi povedlo minout odbočku do Stojic, a tak nás cesta dovedla do Načešic, kde náhle stála přes cestu nákladní Tatra a pár pracovníků s lopatami zahazovalo vykopaný rigol přes silnici. V pátek večer!

Po několika minutách stání se Pískle a Helena ptají, co se děje.

“Tady stavěj silnici. Tak asi musíme počkat, než bude hotová,” odpovídám.

19:02

Slunda a Fred jsou vysazeni. Otevírají obálku a zjišťují, že stále nevědí, kde jsou a kam mají dojít. Probíhá tradiční hádka, jestli se vydají za autem nebo naopak po modré. Nakonec šli za autem.

Na sloupu elektrického vedení byla jakási cedulka o vysazení elektrického proudu ve Zbyslavci, aspoň tedy vědí, kde jsou, a stejně jim to není nic platné, pokračují dále po silnici

19:05

Bětka a Píďa se přes kopeček dostaly do Licomělic. Na zastávce je ještě nezničený jízdní řád, ve kterém jsou k jejich potěšení i Morašice, jedna z vesnic tvořících trojúhelník, ve kterém leží cíl. Z jízdního řádu usoudily, že musí do Načešic a Heřmanova Městce. Kousek od zastávky narazily i na turistický rozcestník žluté značky, která hlásí 7 km do Městce. Z jízdního řádu čtou, že po silnici to je 6 km, proto raději volí postup po silnici. Chvíli rozmýšlí, kudy by jako autobusáci radši jely. Projíždějící auto jim posvítí na ukazatel na konci vsi, kde stojí Načešice 2 km.

19:08

Kačka a Jouda s nadějí vcházejí do Slavkovic, bohužel tu kromě jedné autobusové zastávky, kde v jízdním řádu není jediná nápověda, nic k pomoci není. Pokračují tedy rovně za nosem po hlavní silnici.

19:15

Vysazuju Pískle a Helenu. Zjistily, že ani jedna nemá baterku. Instrukce si čtou ve světlech auta. Odjíždím až po jejich odchodu.

19:21

Slunda a Fred narážejí na první odbočku a přemýšlí, jestli doleva nebo doprava. Napověděl nakonec jízdní řád a vydávají se tak směr Třemošnice.

19:30

Pískle a Helena dorazily do Stojic a zjistily, že tu jsou směrovky na Chrudim. Následuje desetiminutová vášnivá debata, kde je Chrudim vůči Kolínu a Čáslavi, kam ukazují další směrovky. Ty dvě měly vždycky problém se shodnout, ale teď se jejich zeměpisné představy lišily zhruba o 80-100 km. Vyrazily po hlavní silnici směr Heřmanův Městec.

19:32

Slunda a Fred našli ukazatel na hrad Lichnice (tam určitě bude turistická mapa), pokračují tím směrem po silnici a ve vesnici Podhradí nachází cykloturistickou mapu, v ní objevují jeden ze tří bodů trojúhelníku a zjišťují, kde vůbec jsou.

19:34

Áťa a Tank byli vysazeni uprostřed ničeho na jakési silnici nižší třídy. Vydali se směrem, kudy odjel Tom s autem, a po chvíli dorazili do vesnice Bezděkov, kde našli mapu. Bohužel jim byla naprosto k ničemu, protože ani jedna obec z trojúhelníku, kde se měl cíl nacházet, tam nebyla. Dopravní značení ukazovalo směry na Přelouč a Pardubice. Bylo jim jasné, že na jihovýchod od Chrudimi to bude kus cesty, rozhodli se tedy vydat na jih do Heřmanova Městce a tam se uvidí, co dál.

19:35

Kačka a Jouda ve Výžicích slaví úspěch, po chvilce hledání našli mapu okolí a orientují se kudy dál. Překreslují si mapu a určují další směr - cyklostezka 4182 až za Kostelec u Heřmanova Městce, kde navazuje cyklostezka 4208.

Bez větších orientačních problémů přijíždím na cílové tábořiště. Už jsou tu Marian a Máček a usilovně pátrají po klíčích, aby se dostali do srubu. Původně tu měl být jeden člověk, který klíče předá, ale nikde nikdo. Aspoň že přestává pršet.

19:44

Bětka a Píďa vchází do Načešic, kde nalézají mapu cyklistických tras, která však neobsahuje turistické trasy. Na jejím pravém okraji však najdou i dvě vesnice cílového trojúhelníku. Díky znalostem z geometrie jim dojde, kde asi je poslední ves trojúhelníku, Slatiňany, a jejich cíl, který však na mapě už zobrazen není. Po delším zkoumání nacházejí na okraji mapy i neúplné písmeno Č, to snad budou Čejkovice, které již mají na památeční kartičce. Poskládáním cyklistické mapy a výseku na pamětní kartičce vybírají nejlepší trasu do cíle.

19:45

Ivana a Ještěr se ve Starém Dvoře napojují na červenou značku a pokračují po ní.

19:47

Tom vysazuje Andreu a Slona na křižovatce hlavní silnice s cyklostezkou vedoucí kamsi do pole. Slonovo přesvědčení o tom, že cílem je Lichnice, se po rozbalení obálky rozplývá. I když podle toho, že Chrudim je nedaleko cíle, bude Lichnice asi někde nablízku.

Cyklostezku neberou ani jako možnost, takže v úvahu přichází tma za nimi a tma před nimi. Jdou tedy za odjíždějícím autem.

19:58

Slon a Andreou před sebou vidí hlavní tah. Andrea je přesvědčena, že by to měla být silnice na Chrudim, protože tam čas od času jezdí služebně do nemocnice. To ve Slonovi vzbuzuje naději, neboť cíl má být nedaleko Chrudimi.

20:00

Ivana a Ještěr jsou ve Skoranově. Pokračují po červené značce po silnici, jenže se zakecali a značka mezitím zmizela. Nastává okamžik chyby, Ještěr si spletl Prachovice s Vápenným Podolem.

Slunda a Fred došli do Prachovic a pokračují dále směrem na Heřmanův Městec.

Klíče stále nejsou. Marian zapaluje oheň na venkovním ohništi a žhaví telefon.

20:08

Kačka a Jouda prošli Kostelec u Heřmanova Městce. Přestává pršet. Zatímco si myslí, že se drží cyklostezky, vyrážejí směrem Tasovice.

20:10

Bětka a Píďa v Heřmanově Městci potkávají Helenu s Pískletem, které s nimi na náměstí nacházejí stejnou mapu. Ještě však nepřišly na fintu se složením map. Bětka a Píďa je nechávají svému osudu a vyrážejí samy. Na rozcestníku turistických značek je Rabštejn 10 km. Ale do lesa neznámým směrem a neznámými zákrutami se jim nechce. Proto volí jistotu po silnicích. Za zámkem odbočují do lesa a doufají, že za ním trefí ves Chotěnice.

Pískle a Helena si opravdu nebyly příliš jisté. Za Heřmanovým Městcem se chtěly napojit na zelenou značku, což bylo poněkud odvážné, ovšem je vůbec nenapadlo, že v lese v noci bez baterky nebude hledání turistické značky jednoduché. Na odbočkách za městem byla ale jen Seč a tam nechtěly (tedy vlastně chtěly, ale nevěděly o tom). Trošku se zamotaly a daly si tak kilometřík dva navíc.

20:16

Ivana a Ještěr jsou v Prachovicích a už vědí, že jdou špatně, ale zkouší to ještě kousek. Na vlakové zastávce nacházejí pouze žlutou značku, která vede na druhou stranu, než potřebují. Teď už je jasné, že tudy ne. Vrací se zpět a pátrají po červené značce, ale bezvýsledně.

20:20

Andrea a Slon jsou ve Stojicích na autobusové zastávce. Luští jízdní řád a odhadují, jak to bude asi daleko. Před nimi by měl být po 4 km Heřmanův Městec. Tam bude určitě mapa. Zrovna přijíždí autobus a řidiči není moc jasné, proč nenastupují. Zavírá tedy dveře a odjíždí přesně tam, kam musejí dojít po svých.

20:36

Slunda a Fred jdou po silnici směrem na Kostelec u Heřmanova Městce a potkávají Kačku a Joudu, kteří jdou opačným směrem. Následuje přepis jejich rozhovoru:

“Hahá, Jouda a Kačka, náhoda jak blbec, pak že nejde nikoho potkat.”

“Zdar, kam jdete?”

“Tam,” Jouda s Kačkou ukazují na směr, odkud přišli Slunda a Fred. “A kam jdete vy?”

“Tam,” Slunda a Fred ukazují na směr, kam jdou oni.

“A víte vůbec co tam je?”

“Jo, Heřmanův Městec!”

Následuje nepopsatelný výsměch a obě dvojice se rozchází. Jistota Slundy a Freda je sice trochu otřesena, ale pokračují ve svém směru..

20:40

Áťa a Tank procházejí Svinčany.

20:44

Ivana a Ještěr jsou opět ve Skoranově. Nacházejí červenou značku a jdou po ní paradoxně souběžně se silnicí, po níž si zašli. Po nějaké době následuje odbočka do lesa. V lese je spousta kaluží a bahna, a tak skáčou přes kaluže a brodí se bahnem.

Bětka a Píďa po stoupání lesem nachází Chotěnice.

Pískle a Helena se nakonec přece jen na zelenou značku napojily a s vidinou slabých 4 km se po ní vydaly. Průběžně (skrz veškeré bahno, hnus, kopce, zapadlé vesnice a stádo kanců) však zjistily, že zas tak jasné to není (z původních 4 bylo nakonec 8).

20:50

Kačka a Jouda si před Tasovicemi konečně přiznávají, že jejich výsměch Slundovi a Fredovi nebyl na místě, protože jdou špatně, a vrací se zpět.

Andrea a Slon v hodně ostrém tempu přichází do Heřmanova Městce. Občasným během zkracují čas, kdy sami sebe vystavují riziku na hlavní silnici. Aut tu jezdí požehnaně.

20:55

Áťa a Tank procházejí Nákle.

Andrea a Slon zkoumají mapu na náměstí Heřmanova Městce. Škoda, že na ní není vidět cíl, ale pouze vesnice z trojúhelníku. Nejblíže jsou Morašice. Vyráží tedy dále po hlavní silnici s tím, že za Heřmanovým Městcem budou uhýbat do leva.

21:00

Bětka a Píďa prochází Morašicemi a uhýbají po cyklistické trase na Janovice.

21:03

Slunda a Fred v Kostelci u Heřmanova Městce nachází mapu a orientují se.

21:05

Andrea a Slon jsou postaveni před první pokušení. Na začátku, asi parku, hned vedle náměstí je zelená turistická značka a ukazatel Rabštejn 10 km. Přímo tato zelená vede na kartičce nedaleko cíle. Vyhodnocují to jako příliš velký risk. Kdo ví, kudy cesta povede. Po silnici mohou jít mnohem rychleji. Pokračují po hlavní.

21:10

Bětka a Píďa míjí vísku Dubina

Áťa a Tank v Dolních Raškovicích narazili na další mapu, která je ujistila, že jdou správným směrem, protože na ní už byly dvě ze tří obcí cílového trojúhelníku.

21:15

Andrea a Slon odbočují z hlavní na Morašice. Podle ukazatele to mají 2 km.

21:18

Slunda a Fred zjišťují, že jdou už asi kilometr špatně, a vrací se zpátky k mapě v Kostelci.

21:21

Bětka a Píďa vchází do Janovic, kde nalézají zelenou značku, po které se noří do lesa. Dávají si napůl horalku a doufají v brzké posezení u ohně a pořádnou večeři.

21:32

Slunda a Fred se opět orientují v mapě v Kostelci u Heřmanova Městce, nachází správnou cestu a odhadují, že Č na kraji mapy by mohl být začátek jména obce Čejkovice, což je vesnice vedle cílového bodu.

21:35

Ivana a Ještěr si ve Vápenném Podole dávají zaslouženou pauzičku na zastávce.

Do Morašic přicházejí Andrea a Slon. Na návsi našli lepší mapu, na níž je vidět i Rabštejnská Lhota. Obě cesty, které připadají v úvahu, na Stolany a na Janovice, vedou trochu jiným směrem. Volí menší zlo a vyráží na Stolany.

21:43

Kačka a Jouda jsou opět v Kostelci u Heřmanova Městce. Nacházejí mapu a tlučou se do hlavy, jak mohli minout značenou cyklostezku. Vyráží k rozcestí cyklostezek 4182 a 4208. Následuje cesta strašidelným lesem. Opuštěný dům, oplocený vojenský prostor, oheň a komín uprostřed lesa by Kačka nechtěla potkat ani ve dne.

21:44

Áťa a Tank v Heřmanově Městci na náměstí u kostela našli další mapu, důkladně ji vyfotili a naplánovali další směr cesty k cíli.

21:48

Ivana a Ještěr jsou v Cítkově.. Červená značka uhýbá na louku a pokračuje někde na druhé straně. Nazdařbůh vyrážejí přes louku a nacházejí červenou značku, která je zavádí do temného lesa. Po dlouhém sestupu a ještě delším výstupu se konečně dostávají na poměrně rovnou cestu. Ze tmy všude okolo nich svítí zelenožluté oči. Srny. Tedy spousta srn. Po dlouhé době konečně vycházejí z lesa. Jdou po polní cestě a po poli vedle nich jako stíny probíhá stádo divočáků.

21:50

Bětka a Píďa před vsí vystrašily srnky a naopak. Vcházejí do vytoužené vsi Čejkovice a tuší, že cíl je blízko. Jdou po silnici a očekávají, až se k nim přidá červená značka, což bude pro ně znamení, aby uhnuly po cestičce k cíli.

21:58

Slunda a Fred docházejí do vesničky Úherčice, kde opět kontrolují trasu podle mapy. Vydávají se dál nejkratší cestou přes les do Janovic.

22:00

Áťa a Tank procházejí Nový Dvůr.

22:05

Bětka a Píďa vidí praskající oheň a u něj řidiče. To znamená cíl.

Pískle a Helena si po zelené značce naplánovaly červenou lesem, ale pouhou náhodou ji minuly a došly pohodlně po silnici.

22:15

Andrea a Slon procházejí Stolany, na ukazatelích není nic, co by je uklidnilo, takže se drží směru z mapy, co viděli a doufají, že světla ke kterým míří, jsou Sobětuchy.

22:30

Áťa a Tank procházejí Morašice.

Slunda a Fred jsou v Janovicích a po zelené značce míří do Čejkovic.

22:35

Hned za cedulí Sobětuchy Andrea a Slon zahýbají na cyklostezku. Ukazatel Rabštejnská Lhota 3 km jim zvyšuje hladinu adrenalinu. Navíc na stejném sloupu je i červená turistická značka.

22:40

Áťa a Tank procházejí Dubinu.

22:44

Ivana a Ještěr jsou v  Pohledu. S vykácenými stromy mizí i červená značka. Po chvíli bloudění se vrací na křižovatku a pokračují na Čejkovice.

22:45

Pískle a Helena dorazily na louku, kolem ohně už bylo mnoho stínů, takže vidina dobrého umístění se rozplývala. Když ale přišly blíž, zjistily, že spousta stínů jsou vyřezané židle a na nich je pouze Bětka, Píďa a řidiči. Pokud Andrea a Slon nedorazí do dvaceti minut, budou druhé.

22:47

Na kraji Rabštejnské Lhoty, uhýbá Andree a Slonovi červená značka do lesa. Jsou již na mapce, která je na kartičce a cítí, že cíl je na dosah. Vzápětí však ztrácí červenou značku. Na cestě před nimi stojí hromada hlíny a vyšlapáno je doleva podél potoka, kde se nachází nějaký tábor. Špatně. Vrací se zpět. Andrea nalézá hned za tou hromadou hlíny na břízce značku. Že by měli brodit? Není čas ptát se, kdo je kdo. Slon skáče do potoka, čtyři kroky, vody po kolena. Asi 10 metrů za vodou je další značka, která předtím nebyla vidět. Opravdu mají jít tudy. Slon se vrací zpět pro Andreu, bere ji na záda a přenáší přes vodu, u toho nadává na zbytečnou ztrátu času. Proč tu není mostek? I tak jsou rádi, že nešli po té zelené.

22:49

Kačka a Jouda jsou v Nerozhovicích a je to zase špatně, protože měli v plánu dojít do Zdechovic. Bohužel se ale vydali po cyklostezce 4208 opačným směrem. Kačka pomalu propadá chmurám. Nohy nelítostně bolí a představa vzdálenosti do cíle je čím dál méně snesitelná.

Konečně dorazily klíče od srubu. Kam zmizel ten, kdo je měl původně předat, se ale neví.

22:55

Andrea a Slon přicházejí po červené na křížení se silnicí. Přenášení Andrey přes potok se ukázalo zbytečným, protože cesta lesem byla více oraniště, než cesta. Andreiny boty jsou již také outdoorové. Odbočku zpět k osadě nachází bez problémů. K cíli vyráží lehkým poklusem, když už je to mírně z kopce.

23:01

Pískle a Helena mají smůlu. Na kraji louky se objevilo rozklepané světélko poskakující tmou a za chvíli se z něj vyklubal supící Slon s čelovkou. Volal za sebe do tmy něco o Mutantíkovi, což je zřejmě nové láskyplné oslovení u nich doma, protože za chvíli doběhla i Andrea.

Áťa a Tank pokračují z Janovic po zelené značce přes les. Mají trochu obavy, aby se cestou z Janovic do Čejkovic neztratili v lese.

Slunda a Fred vyrážejí z Čejkovic. Jdou raději po silnici, než někudy po turistické cestě, a doufají, že trefí odbočku k cíli.

23:12

Ivana a Ještěr jsou v Čejkovicích.

23:20

Slunda a Fred přešli odbočku k osadě a jdou dále po červené značce, ale po chvíli jim dochází, že měli odbočit. Vrací se tedy a pokračují po lesní cestě do údolí. Už vidí cílovou osadu, kolem projíždí auto, ze kterého cosi na ně huláká vysmátý Slon odjíždějící domů.

23:26

Kačka a Jouda jsou v Úherčicích a čeká je neznačená cesta do Janovic. Protože už stihli ztratit dvě dobře značené cesty, mají z budoucnosti obavy. S (bez)nadějí vyrážejí do tmy.

23:27

Ivana a Ještěr dorazili do cíle.

23:33

Slunda a Fred jsou v cíli.

23:40

Áťa a Tank úspěšně dorazili přes Palučiny do Čejkovic. Odtud už hledají cestu do cíle podle památeční kartičky.

23:51

Tank dostává posměšnou SMS od Písklete. Prý se měli vsadit o to, kdo dorazí dřív, protože ona už je v autě na cestě zpět a má prý 3. místo v kapse. Tank odepisuje, že už jsou za chvíli v cíli. Následuje odpověď, že budou předposlední. Nu co, není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

23:58

Kačka a Jouda vylézají z lesa u obrovské farmy. Obec se jmenuje Holičky. Kačka propadá panice, protože tuhle vesnici v mapě zakreslenou nemá. Jouda naštěstí neposlouchá její obavy a pokračují v cestě. Holičky Kačce sice nestály za to, aby je zakreslila do mapy, ale cestou na náves se nacházejí hned dvě mapy okolí, které potvrzují, že jdou správným směrem. Dále půjdou po zelené na čejkovické rozcestí a po červené až skoro do cíle.

0:14

Áťa a Tank dorazili do cíle.

0:16

Kačka a Jouda procházejí Janovice.

0:32

Kačka a Jouda procházejí Čejkovice.

0:46

Kačka a Jouda se nacházejí na rozcestí u Čejkovic. Zkoumají rozcestník déle než by bylo třeba, ale zabloudit potřetí by už téhle noci asi nezvládli.

0:58

Kačce zvoní telefon, na displeji září jméno Marian. Naděje, že do cíle dorazí aspoň předposlední, se právě rozplynula. Organizátoři i ostatní výsadky se už chystají spát a hledají poslední ovečky. Kačka hlásí, že scházejí ze silnice na cestu, před nimi posledních 500 m.

1:05

Kačka a Jouda jsou v cíli.

Tak to byl možná poslední Návrat. Co dodat. Díky za něj i všechny předešlé.


Kartička na památku