„Není dolík jako Dolík“

26. ročník - 19. listopadu 2011


Marian sice loni avizoval, že už dělá Návrat naposledy, ale nikdy neříkej nikdy. Důvodem byla Myšlenka s velkým M, ze které se vyklubala Absolutní Akce Návrat. Ona absolutnost spočívala v tom, že start i cíl budou mít všichni stejný, takže si nikdo nebude moct stěžovat na nevýhodný výsadek.

Scházíme se v pátek 18. listopadu 2011 v 17:30 na nádraží v Kolíně. Všichni až na Ivanu a Ještěra. Pražáci nestíhají a dobíhají na nástupiště současně s přijíždějícím vlakem v 17:46. Vlakem se přesouváme do Černín a končíme v hospodě na Vidláku. Během jízdy si účastníci vylosovali startovní časy v patnáctiminutových intervalech.

Začátek je tedy nadmíru příjemný, o to drsnější bude realita. Neboť počáteční instrukce praví jasně, cíl je v osadě Dolík v chalupě Jarušky a Kesti vzdálené vzdušnou čarou 17,2 km. Osada se nachází v trojúhelníku mezi Vlkančí, Novou Vsí u Leštiny a Golčovým Jeníkovem směrem na východojihovýchod.


20:00

- První chtě nechtě opouští teplou a útulnou hospůdku Kačka a Kozel. Venku tma jako v pytli, a tak jsou vděčni za Marianovo nasměrování. Vyráží svižně, aby je další výsadek nedohnal hned za rohem.

20:15

- Ivana a Ještěr se před hospodou rychle zorientovali a vyrazili směrem na Černíny.

20:25

- Kačka a Kozel ve Štipoklasech vybírají směr Čáslav.

20.30

- Na start vyráží Káťa a Honza, trhají obálku a čtou instrukce. 17,2 km vzdušnou čarou do Dolíku. Paráda, ale kudy? Honza navrhuje vyrazit směr Štipoklasy, protože zde mají na návsi turistickou mapu.

20:32

- Kačka a Kozel baští řízky a salát ve stínu stromů, aby případně mohli procházející výsadky sledovat. Mají dilema. Po hlavní silnici nebo do lesa? Po dlouhých minutách volí les.

- Ivana a Ještěr míjí zastávku v Černínech a vydávají se směrem na Štipoklasy.

20:45

- Na konci lesa Kačku a Kozla vítá osada Katlov. A kam teď? Za světélkem.

- Míša a Tom startují.

20:50

- Ivana a Ještěr se ve Štipoklasech vydávají směrem na Červené Janovice.

20:55

- Míša a Tom se v Černínech dohadují, kudy na Červené Janovice. Tom navrhuje směr Štipoklasy, Míša si prosadila směr opačný.

20:59

- Kačka a Kozel jsou ve Zdeslavicích. A záhy zjišťují, že vesnice je “slepá”, tedy ta silnice, co skrz ni vede.

21:00

- Markéta a Fred startují.

- Káťa a Honza ve Štipoklasech studují mapu. Mají kliku, na jejím pravém okraji je Vlkaneč. K tomu mají tušení o poloze Golčova Jeníkova. Opisují si na papír názvy klíčových obcí.

21:09

- Ivana a Ještěr narazili na jim sympatické rozcestí Červené Janovice a Zdechovice. Vzpomněli si na Marianova slova před hospodou:

- “Stačí jen správně uhnout.”

- A tak Ivana rozhodla - uhnout.

21:10

- Markéta a Fred z Černín vyrážejí do Červených Janovic přímo lesem. Byla to možná zkratka, ale čas neušetřila.

21:15

- Slunda, Kůzle a já opouštíme Vidlák. Už předem odhaduju vzdálenost na zhruba 25 km, což se nakonec potvrdilo. Naše strategie je jasná. Přes Štipoklasy do Červených Janovic, a tam se uvidí.

21:21

- Ivana a Ještěr jsou ve Zdechovicích. Je zde pár domků a hospůdka s názvem, který trochu děsí. Jmenuje se Na konci světa. A je to skutečně tak, cesta do Zdechovic byla slepá a nikam dál už nevedla. Protože se nechtěli vracet tou samou cestou, rozhodli se to vzít do Červených Janovic přímo přes pole.

21:30

- Andrea a Slon vyráží z hospody a Marianovy instrukce o směru je ujišťují, že je nutné vyrazit zpět do Černín. Z popisu cíle prozatím berou pouze směr Golčův Jeníkov, což předurčuje směr Štipoklasy po hlavní silnici. Ideální by to bylo asi přímo přes pole, čehož je Slon velkým odpůrcem.

- Kačka a Kozel stále bloumají po Zdeslavicích. Tíživý pokles morálky týmu přišel rychle. Poslední ročníky si ti dva nosí bludný kořen v batohu s sebou, a tak po půlhodině zoufání volí diskvalifikaci a žádají o pomoc navigaci v mobilním telefonu. “Při nejbližší příležitosti se otočte do protisměru”, by asi řekla navigace, kdyby mohla.

- Vrací se tedy na rozcestí a pokračují po hlavní silnici.

21:42

- Ivana a Ještěr prochází chatovou osadu Katlov.

21:45

- Nikča a Albín startují. Poté, co jim Marian prozradil, kde se nachází sever, vyráží do Černín.

21:48

- Jsme ve Štipoklasech, tady se odbočuje na Čáslav a Červené Janovice. Kůzle jde pro jistotu zkontrolovat, jestli něco nenajde v opodál stojící telefonní budce. Mapu tam nemají.

21:50

- Míša a Tom jsou v Opatovicích.

21:54

- Andrea a Slon jsou ve Štipoklasech. Opět není moc co řešit. Buď na Červené Janovice, nebo úplně někam na Bohdaneč. Volba je jasná. Doufají, že v Červených Janovicích bude nějaká mapa, která je ujistí ve směru a dodá další informace.

22:00

- Útulnou hospůdku opouští Monča a Mára a vydávají se na východojihovýchod, jak jim poradil Marian.

22:10

- Monča a Mára odchází z Černín

22:14

- Nikča a Albín došli do Štipoklas a zde se rozhodli pokračovat do Červených Janovic. Nedlouho potom kolem nich projíždí Marian se svou károu. Že by dobré znamení?

22:15

- Kamča a Tom startují.

- Slyšíme za zády nějaké funění a vzápětí nás doslova předbíhají Andrea a Slon. Tedy hlavně Slon, chudák Andrea za ním vlaje.

22:19

- Andrea a Slon dorazili do Červených Janovic a my chvilku po nich. Zatím Ivana a Ještěr v Červených Janovicích objevují mapu a dávají si svačinu. Cílové místo na mapě není, ale přibližně určují směr na Petrovice a Zbýšov. Vtom přichází ze stejného směru Káťa s Honzou, Kačka s Kozlem a z opačného směru Míša s Tomem. Míša při pohledu na mapu přiznává, že Tom měl pravdu, měli jít přes Štipoklasy. Káťa a Honza dávají rychlé občerstvení u turistické mapy a razí dál.

- “My vás doženeme,” hlásí Ještěr.

- Postupně se všichni vydávají stejnou cestou.

- Vzápětí se u mapy objevují Andrea a Slon, vytyčují směr Zbýšov a mizí v dáli, zatímco se zde vynořili také Markéta a Fred, ovšem z jiné strany, než všichni ostatní. To už jsme u mapy také my a určujeme si další trasu na Zbýšov a Vlkaneč.

22:25

- Na odbočce na Zbýšov v Červených Janovicích dobíhá skupinu sprintující Slon s Andreou. Vzápětí se jejich cesty rozdělují. Za odbočkou totiž následuje zákeřně další. Ivana, Ještěr, Andrea a Slon jdou rovně, zatímco ostatní odbočili na Petrovice. Slonovi se to nezdá a na první autobusové zastávce kontroluje směr a zjišťuje, že vůbec nesedí s tím, kam chtějí jít. Volá na Andreu a otáčí směr zpět k návsi a na poslední odbočce pokračují na Petrovice. Ivana a Ještěr váhají, ale hrdost jim nedovolí projevit slabost a pokračují svou trasou, o níž však tuší, že není úplně dobrá. Ve skrytu duše ale doufají, že jim nakonec přinese vítězství.

- Kamča a Tom se v Černínech vydali přímo do Červených Janovic přes oplocenou školku, les a pole.

22:26

- Na odbočce na Zbýšov jsme na špek neskočili a odbočujeme na Petrovice.

22:30

- Monča a Mára došli do Štipoklas. Zde ale udělali osudovou chybu, když na křižovatce místo do Červených Janovic, odbočili na Zbraslavice, kde si byli jisti mapou na náměstí. Kdyby si vzpomněli na Marianem udaný směr, mohlo být všechno jinak. Navíc ale kdoví proč nevyrazili po hlavní silnici do Zbraslavic, ale odbočili na vedlejší silnici na Bohdaneč.

22:35

- Nikča a Albín jsou v Červených Janovicích, kde našli mapu. Mapa bohužel končí přesně tam, kde by potřebovali, aby začínala, takže si ji dovytvořili za pomoci svých mírně zkreslených vědomostí. S myšlenkou, že Golčův Jeníkov leží na mapě na téměř stejné úrovni jako Čáslav, vymýšlejí následující strategický plán: Budou pokračovat po hlavní silnici na sever směr Čáslav a až najdou vhodnou odbočku na západ, vydají se po ní.

22:50

- Ivana a Ještěr přicházejí do Zhoře.

23:05

- Andrea a Slon dorazili do Petrovic, cestou minuli hned tři dvojice, což je více utvrdilo v tom, že Ještěr jde jinam a navíc posílilo ducha, neboť v tento okamžik před nimi už nikdo nebyl.

- Hned na kraji vsi je mapa, na které je již i vidět pár budov se jménem Dolík, vytyčují tedy pochodovou trasu a vše začíná vypadat slibně. Už je to v podstatě jen daleko a neměli by se ztratit.

- Z Petrovic je to do Zbýšova po silnici 6 km, je tam sice dvoukilometrová zacházka, ale je to jistota a po asfaltu. Andrea ví, že nemá smysl Slona přemlouvat k nějakým polním cestám a s jejím tichým souhlasem vyrážejí ve směru silničního ukazatele.

- Monča a Mára míjí obec Radvančice. Na následující křižovatce odbočují doprava na Zbraslavice.

23:10

- Ivana a Ještěr jsou v Bludově.

- Káťa s Honzou a Kačka s Kozlem studují v Petrovicích mapu. Volí cestu zkratkou přímo do Damírova.

- Také Míša a Tom v Petrovicích zkoumají mapu, kde našli poprvé zakreslený Dolík. Po mírné svačině nabírají přímý směr Damírov po cestě. Následují světla předchozí čtveřice.

23:15

- Dorazili jsme do Petrovic a dáváme si malou přestávku v autobusové zastávce. Pak vyrážíme k mapě, kde nacházíme již náš cíl Dolík. Naše trasa je správná, tedy Zbýšov, Vlkaneč, Dolík. Na mapě je zakreslena i zkratka - polní cesta z Petrovic do Damírova. Tak to zkusíme.

23:20

- Monča a Mára podruhé míjí obec Radvančice a nestačí se divit.

23:35

- Nikča a Albín prošli Lány a rozhodli se i nadále držet hlavní silnice a neodbočovat.

- Kamča a Tom jsou v Červených Janovicích a pokračují do Petrovic.

- Hamižní zemědělci rozorali cestu, a tak dál musíme po poli. Před námi vidím občas bliknout baterku.

23:38

- Andrea a Slon procházejí Damírov, zatím nikde nikdo, jen ticho a jedno okno svítí do naprosté tmy.

23:40

- Ivana a Ještěr procházejí Víckovice.

23:45

- Pole je zrádné a místo jednoho světélka nabízí hned dvě. Káťa s Honzou a Kačka s Kozlem dorazili na silnici, kde se rozdělují, každá dvojice si vybírá svůj cíl.

- Míša a Tom dorazili do Damírova, kde se jim do cesty postavil plot. To ovšem není nepřekonatelná překážka.

23:50

- Andrea a Slon jsou v Krchlebské Lhotě, světla před nimi jsou již Zbýšov.

- Také nám se v Damírově staví do cesty plot, ale máme smůlu, jsme přistiženi domorodci. Jako by tu na nás čekali. Že by tu šel už někdo před námi? Snažíme se jim vysvětlit, že jsme sešli z cesty, a pokračujeme dále.

23.55

- Káťa a Honza došli do Senetína a hned jim je jasné, že musí zpět.

23:59

- Andrea a Slon míjí ceduli ve Zbýšově. U silničního ukazatele si dopřávají “pauzičku” na malé občerstvení a pokračují podle směrovky do Vlkanče.

0:00

- Ivana a Ještěr se ocitají v Michalovicích. Tam už vědí, že jsou úplně mimo. Smířeni s posledním místem si dávají odpočinek.

- Kačka a Kozel jsou v Damírově a vydechují úlevou, tentokrát vybrali správnou cestu. Po chvíli spokojenost střídá šok. Uskakují světlům traktoru, ze kterého vyskakuje rozzuřený pán s domněnkou, že právě oni mu minulý týden vysáli 200 l nafty z jeho traktoru. Kam by ji asi dali? Do batohu?

- Monča a Mára jsou konečně ve Zbraslavicích. Na náměstí mapa skutečně byla, ale není na ní to, co potřebovali. Nakonec se rozhodli opět pro směr Bohdaneč.

0:07

- Procházíme Krchlebskou Lhotu. Za zády tušíme nějaké manévry s traktorem.

0.08

- Káťa a Honza procházejí Damírov. Kolem vesnice zběsile krouží traktor.

0:10

- Míša a Tom jsou ve Zbýšově. Svačí před Obecním úřadem a uvažují o zapůjčení kola před místní hospodou.

0:15

- Kamča a Tom v Petrovicích pokračují na Ledeč nad Sázavou.

0:20

- Kačka a Kozel jsou v Krchlebské Lhotě.

- Blížíme se ke Zbýšovu a tu se objevuje policejní vůz a zastavuje nás. Domorodcům z Damírova naše vysvětlení evidentně nestačilo, i když se předtím tvářili celkem chápavě. Zato policisté jsou celkem v pohodě. Ukazuje se, že akce Návrat není v policejních kruzích až tak neznámá. Důležité je, že je zřejmě považována za neškodnou. Situaci se zalepenými občankami řešíme řidičáky. Uznávám, že je to na hranici pravidel, ale to ať řeší pořadatel. Po čtvrthodině jsme prolustrováni a propuštěni.

0:21

- Andrea a Slon přichází do Kluckých Chvalovic. Andrea toho začíná mít dost. Cíl je ovšem nedaleko.

0:22

- Nikča a Albín jsou v Chedrbí a pro velký úspěch se stále drží hlavní silnice. Nechce se jim riskovat odbočení, na mapě v Červených Janovicích se jim zdálo, že všechny odbočující silnice by je stáhly příliš na jih. Proto si počkají až na tu v Krchlebech, která vypadá, že vede nejzápadněji.

0.26

- Káťa a Honza jsou v Krchlebské Lhotě.

0:32

- Kačka a Kozel svačí na dětském hřišti ve Zbýšově. Na silnici je docela živo, dvakrát policejní vůz a traktor. Nikdo si jich ale nevšímá, a tak raději vyrážejí dál.

0:41

- Andrea a Slon prochází Vlkančí. Až napodruhé správně trefují odbočku za kostelem směrem na Dolík. Na mapě jsou vyznačeny dvě cesty do Dolíku. Doufají, že trefí správně hned tu první dříve, než dojdou na silnici z Leštiny do Golčova Jeníkova.

- Nikča a Albín jsou ve vytoužených Krchlebech, kde mají naplánované odbočování. Světe div se, neodbočili. Odbočovat pár kilometrů před Čáslaví, která se přece na mapě nachází na téměř stejné úrovni jako Golčův Jeníkov, a kde určitě najdou super megamapu? Super megamapa je pro ně opravdu velkým lákadlem a proto stále pokračují po hlavní silnici směr Čáslav.

- “Třeba tam bude otevřené Tesco a tam, v oddělení se školními potřebami, najdeme atlas a v něm si dohledáme ten náš Ďolík! To není proti pravidlům, ne? To je pořád orientace pomocí terénu. Ten atlas tam prostě je.”

- Procházíme Zbýšov a odbočujeme na Vlkaneč.

0:45

- Ivana a Ještěr po dalším nekonečném úseku po silnici přicházejí na rozcestí, dávají se směrem na Dobrovítov.

- Káťa a Honza prochází Zbýšov, na jehož konci potkávají opět Kačku s Vojtou a razí společně dál.

0:52

- Jsme v Kluckých Chvalovicích.

1:00

- Markéta a Fred jsou opět v Červených Janovicích, uplynulý čas prožili špatnou odbočkou a chůzí v lese.

1:05

- Míša a Tom jsou ve Vlkanči, kde je takové ticho, až je to děsí. Zastavili na místní autobusové zastávce a asi se už nezvednou.

1:10

- Monča a Mára dorazili do Bohdanče, ale zde nic zajímavého není. Trochu zklamaní a stále zmatení vesnici opouštějí.

1:12

- Káťa s Honzou a Kačka s Kozlem jsou v Kluckých Chvalovicích. Cesta už je příliš dlouhá, nohy začínají mít dost.

1:15

- Kamča a Tom směr Ledeč nad Sázavou neudrželi, zbloudili do Dědic a volí zkratku přes pole, no zkratku...

- Jsme ve Vlkanči a hledáme odbočku na Dolík. Tahle vesnice je nějaká dlouhá a navíc do kopce.

1:25

- Andrea se Slonem nevěřili odbočce do Dolíku a došli až na hlavní silnici č. 130. Cesta odtud dál je zřejmá, po 300 m naráží na místní značení s nápisem Dolík.

1:39

- Káťa s Honzou a Kačka s Kozlem došli do Vlkanče. Na zdejší mapě zjišťují, že do Dolíku je to ještě pěkný kus cesty. Děvčata pomalu, ale intenzivně propadají panice. Pánové trpí tiše.

1:41

- Po kilometrové zacházce jsou Andrea a Slon v cíli.

1:45

- Ivana a Ještěr přicházejí do Dobrovítova. Jedí v autobusové zastávce a okolojdoucí ožrala reaguje na světlo asi dvouminutovým pořváváním “Co je!”. Po jeho odchodu se vydávají po silnici na Zbýšov.

- Nikča a Albín dorazili do Čáslavi. Prošli městem až na náměstí, ale mapa nikde. Nikča zřetelně slyší, jak se jim to náměstí směje. Rozhodli se proto zkusit štěstí ještě na nádraží.

- Kamča a Tom se dostali do Dobrovítova, ale opět volí směr Ledeč nad Sázavou.

- Každou chvíli očekáváme odbočku na Dolík, ale nikde nic. Přitom jsme si jisti, že světla nalevo v údolí jsou náš cíl. Vracíme se kousek zpět a nacházíme zarostlou cestu mezi stromy. Vydáváme se po ní.

1:55

- Míša a Tom jsou v cíli.

2:04

- Tentokrát nás cesta nezradila, jsme v Dolíku a už jsme v cíli.

2:15

- Mapa na nádraží v Čáslavi opravdu je. I s Dolíkem. Nikča a Albín nevěřícně zírají. Čáslav byla úplně vlevo nahoře v rohu a Golčův Jeníkov tedy vůbec není na téměř stejné úrovni jako Čáslav. A vlastně skoro přesně to, co sem doteď ušli, mají ještě před sebou. Naivně se usnesli na tom, že do čtyř budou v cíli. Když už věděli, co s načatým večerem (nebo ránem?), přišel čas na malé slavnostní občerstvení. Nikča vytáhla krabičku s čerstvými větrníky a termosku s poctivě uvařenou masalou.

- Monča a Mára jsou v Třebětíně, kde zřejmě znervózněli svým opravdu, ale opravdu tichým šeptem nějakou babičku, která na ně vzápětí posílá Bena, ale nemůže ho najít. Monča a Mára mají obavy, aby si je Ben nenašel sám, a rychle odtud mizí, ovšem po vedlejší silnici na Víckovice.

2:20

- Markéta a Fred jsou kousek před Petrovicemi, kde jim nadává nevrlý pán za předchozí hlídky.

- Kamča a Tom v Hostkovicích na autobusové zastávce našli zastávku Leština a v domnění, že jde o Leštinu u Světlé, jdou za jasným cílem.

2:41

- Káťa s Honzou a Kačka s Kozlem dorazili do Dolíku.

2:55

- Kamča a Tom jsou ve Vrbce a už jen odpočítávají zastávky.

2:57

- Monča a Mára jsou ve Víckovicích a už začali být trochu zoufalí.

3:00

- Ivana a Ještěr se ve Zbýšově chytají a už vědí, že se konečně alespoň trochu blíží cíli. Motivací jim jsou tři body za dojití.

- Nikča a Albín si to štrádují po hlavní silnici do Golčova Jeníkova. Chvíli se drželi nápadu, že když kolem nic nepojede, tak poběží, a když kolem něco pojede, tak si dají pauzu. Moc dlouho jim to nevydrželo. Cílový čas přesunuli na pět hodin.

3:30

- Ivana a Ještěr procházejí Klucké Chvalovice.

- Nikča a Albín už ani nedoufají, že se ten Golčův Jeníkov objeví, silnice je nekonečná. Jdou jak dva staří důchodci. Albínovi se začínají dělat puchýře a nepřestává pravidelně informovat o jejich rozpoložení a stavu.

- Kamča a Tom jsou v Leštině a nenacházejí zde nic, co by jim mohlo pomoct. Rozhodli se, že to balí a půjdou do Ledče na vlak. Připojil se k nim zlatý retrívr.

3:44

- Monča a Mára jsou ve vesnici s příhodným názvem Bludov. Už už otvírají obálku pro případ nouze, ale nejdříve ještě zkontrolují autobusovou zastávku, V jízdním řádu se objevují Červené Janovice hned třikrát, a tak se rozhodli, že dojdou tam, a pokud tady zjistí, že jsou totálně v háji, obálku otevřou.

- Kromě Slundy zavrtaného do spacáku se všichni, co dosud došli do cíle, zvedají a odcházejí do Vlkanče na první vlak do Kolína.

3:50

- Ivana a Ještěr jsou ve Vlkanči a pokračují do Dolíku.

4:00

- Markéta a Fred viděli ducha u cedule před Damírovem.

- Nikča a Albín stále pokračují po silnici. Příběh Albínových puchýřů se stále rozvíjí a začíná být čím dál tím víc květnatější.

- Kamča a Tom přišli do Kozlova, kde byla konečně pořádná mapa a tak zjistili, že Leštiny jsou dvě a oni právě přišli z té druhé. Nicméně se vzchopili a vyrazili přes pole za světélkem v dálce.

4:09

- Monča a Mára prochází Zhoř.

4:20

- Ivana a Ještěr pijí kalich hořkosti do dna, když potkávají několik účastníků Návratu jdoucích proti nim na první ranní vlak.

4:27

- Markéta a Fred jsou v Krchlebské Lhotě, zakokrhal kohout.

4:30

- Monča a Mára došli do Červených Janovic a už směrovka Štipoklasy 4 km je dostává do deprese. Je rozhodnuto. Obálka je rozbalena a vzápětí zjišťují, že cíl je ještě asi 15 km vzdálen, takže nemá opravdu cenu pokoušet se tam dorazit. Začali tedy řešit, jak se dostat domů. Na náměstí naproti autobusové zastávce byl zaparkovaný autobus, proto doufali, že by mohl ráno jet někam do velkého okolního města.

4:38

- Ivana a Ještěr minuli odbočku na Dolík a došli až do Chlumku.

4:48

- Z Vlkanče odjíždí první ranní vlak a veze první várku zmožených účastníků Návratu.

4:50

- Ivana a Ještěr konečně dorazili do Dolíku. Zde nachází mostek se zeleným zábradlím, ale Kesťova chalupa tu není. Po chvíli bloumání nacházejí ještě jeden mostek se zeleným zábradlím a tam už vidí Marianou modrou škodovku. Nohy bolí, únava veliká, v cíli usínají aspoň na hodinku.

5:00

- Markéta a Fred jsou ve Zbýšově.

- Nikča a Albín narážejí na první domy patřící Golčovu Jeníkovu. Jenže Golčův Jeníkov je rozplizlá nudle vedoucí kolem silnice ještě několik kilometrů a na jejich odbočku, silnici vedoucí do Nové Vsi u Leštiny, si budou muset ještě chvíli počkat. Albínovy puchýře umřely a zdá se, že Albín s nimi. Praskly.

5:20

- Markéta a Fred procházejí Klucké Chvalovice.

- Albín z poslední vůle vybral odbočku a díky tomu s Nikčou odbočují.

5:30

- Monča a Mára se od místního ranního ptáčete dozvídají, že mají smůlu, o víkendu tady autobusy nejezdí. A tak jim nezbylo nic jiného, než vyrazit do Zbraslavic na vlak (tedy stačilo jít do Štipoklas, ale to už z mapy nevyčetli).

- Kamča a Tom přešli několik polí, lesů a potoků, až se objevili v Čihošti, což bylo pro ně po té době dost velké zklamání. Pokračují po modré značce do Kynic. Pes se jich stále drží.

5:45

- Nikča začíná propadat panice a má zato, že odbočili špatně. Kolem nich je téměř všude tma, poblíž nesvítí žádné vesnice. Albín ji razantně ujišťuje, že nemá proč hysterčit a že cesta, kterou vybral, je správná.

6:00

- Markéta a Fred jsou ve Vlkanči.

- Nikča musí dát Albínovi za pravdu, cesta, kterou vybral, je správná. Minuli silnici vedoucí na Římovice a teď už čekají odbočku na Dolík. A skutečně je tu cedule Dolík jak Brno.

- Kamča a Tom procházejí Vrbice.

6:10

- Nikča a Albín potkávají Mariana, který veze Ještěra, Ivanu a Kůzle na vlak a radí jim, kudy mají pokračovat.

6:12

- Nikča a Albín jsou v cíli, na místě je slavnostně přivítal spící Slunda.

6:20

- Kamča a Tom jsou konečně v Leštině u Světlé. Na Novou Ves u Leštiny se vydávají po kolejích, přestože téměř vedle vede ještě o něco kratší silnice.

- Marian se vrací a odváží Nikču a Albína také na nádraží.

6:30

- Cestou nabírají Markétu a Freda jdoucí z Vlkanče k cíli.

7:30

- Kamča a Tom se konečně dohrabali do Nové Vsi u Leštiny. Cesta po kolejích byla náročná až nemožná, protože provoz houstl, a tak se museli prodírat terénem podle trati. Původně chtěli dorazit do cíle aspoň v 7 hodin, ale to už nestihnou. Chvíli to vypadalo, že v Nové Vsi na zastávce počkají na vlak, ale nakonec se přemohli a pokračovali dále.

8:00

- Kamča a Tom došli do vesnice Chlumek, kde zjistili, že pes, který je stále neopouštěl, se jmenuje Rony a zavolali majiteli, aby si pro něj přijel.

8:10

- Monča a Mára odjíždějí vlakem ze Zbraslavic.

8:31

- Kamča a Tom jsou v cíli.

- Tak tedy proběhla Absolutní Akce Návrat, zřejmě poslední akce tohoto druhu organizovaná Marianem. Co bude dál, to se teprve uvidí.


Kartička na památku