Nouzovská třístovka


<< předchozí | zápis | další >>

31. květen 2008 - Nouzov | autor: Jeník


Je vedro a na stanoviště přibíhá první hlídka. Trojice mladých mužů netrpělivě přešlapuje. Čekají, až jim vedoucí připraví kartičky, ze kterých si vylosují tři otázky. Odpovídají... „Jaké je číslo na hasičskou záchrannou službu? 150, to je jasné,“ smějí se závodníci primitivnímu dotazu. Když dostanou do rukou nákresy ohňů, jejich úsměv povadá. Takzvaný polenový krb ještě poznávají, ostatní jsou však na hochy příliš. Teď ještě zbývá rozdělat oheň za pomoci přiděleného polínka a třech zápalek. Úkol zvládají bravurně, nakonec staví provizorní závěs na kotlík a je hotovo. Odbíhají pryč s osmi body z deseti.

Takhle nějak vypadá letmý pohled na jedno z kontrolních stanovišť závodu Nouzovská třístovka pořádaného kolínským tábornickým klubem Průzkumník. Letošní jedenáctý ročník proběhl 31. května jako již tradičně v okolí nouzovského tábořiště blízko Církvice u Kolína.

Úkolem hlídek – družstev o třech až pěti členech – je podle mapy vyhledat kontrolní stanoviště rozmístěná v okruhu několika kilometrů od tábořiště a na nich posléze zodpovídat na všetečné otázky a plnit praktické úkoly. Ty se týkají nejen znalosti ohňů, jak bylo možno poznat z úvodního odstavce, ale i přírody, zdravovědy, uzlů a lan, hvězné oblohy a podobně. Někde se kontrolují i tábornické dovednosti – umění střelby ze vzduchovky a luku nebo třeba slaňování.

Letošního závodu se zúčastnilo 18 hlídek o 70 členech, pocházejících z různých oddílů z okolí Kolína i z Prahy. „Vítězem se stal, stejně jako loni, tým z řad tábornického klubu Mustang, pojmenovaný tradičně dlouhým jménem, které se nevejde do kolonky na přihlašovací listině,“ vyhlásil výsledky pořadatel Ondřej „Slon“ Chobot.

Nestihli jste letošní Třístovku? Nevěšte hlavu, Průzkumník nabízí po celý rok na těchto stránkách možnost vyzkoušet si „Třístovku nanečisto“. Jde o hru formou testu, obsahující soubor otázek, se kterými se můžete setkat i na jednotlivých stanovištích závodu.

Podrobné výsledky letošního ročníku.