Napsali o násCo se píše ...

Pokud někdo z čtenářů má k dispozici nějaké články,které zde ještě nejsou uvedeny, budeme velmi potěšeni, zašlete–li nám je na adresu info@pruzkumnik.cz. Popřípadě poštou na adresu kontakty.

Kolínský deník [Kolínsko]

3. 7. 2004 ... strana 2

Hygienici se chystají na tábor

Kolínsko - Organizátoři všech letních táborů na Kolínsku musí počítat s návštěvou zaměstnanců Územního pracoviště v Kolíně Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Na jejich vyzvání jsou povinni předložit veškeré doklady, týkající se například nezávadnosti vody, zdravotní deník a další.
"Při návštěvě tábora se zaměřujeme zejména na stravovací provoz včetně pestrosti jídelníčku, kde nejčastěji vznikají problémy. Dále kontrolujeme ošetřování dětí, ale i ubytovací zařízení," uvedla vedoucí územního pracoviště Zdeňka Jágrová.
Veliký důraz kladou hygienici na potraviny. Ve stravování se nesmí objevit například vlastnoručně nasbírané houby, zmrzlina, nedostatečně tepelně upravená vejce a maso, nebo některé mléčné výrobky. "Organizátoři by měli kontrolovat i  nakupované zboží, zda není prošlé. Děti mohou pomáhat v kuchyni do té chvíle, než se jídlo začne tepelně zpracovávat," dodala Zdeňka Jágrová.
Letošní vlhké počasí pravděpodobně zvýší výskyt klíšťat, proto by vedoucí měli děti pravidelně kontrolovat. "Pokud se u dítěte objeví pouze zvýšená teplota, je třeba obezřetnost, " sdělila Zdeňka Jágrová. Všechny tábory mají během svého trvání dohodu s některým s pediatrů v okolí, kteří malé táborníky v případě potřeby ošetří.
Podle vedoucí kolínské hygienické stanice by neměly být opomenuty vstupní prohlídky před zahájením tábora. "Důvodem jejich důležitosti je hrozba rozšíření infekce mezi ostatní děti. V současné době se na Kolínsku mírně zvýšil výskyt planých neštovic," upozorňuje Zdeňka Jágrová.
Pověření pracovníci mohou v případě nedostatků, které narušují hygienu dětí, tábor předčasně ukončit. "Takové případy jsme již řešili. Týká se to zejména stanových táborů, kde se v případě deštivého počasí v okolí i centru tábořiště tvoří množství bahna a hygienické podmínky se zhoršují," řekla Jágrová.
Po vstupu do Evropské unie se však organizátoři obávají zpřísnění hygienických norem. "Obáváme se, že stanový tábor našeho typu nebudeme moci dále provozovat," uvedl Ondřej Chobot, vedoucí tábornického klubu Průzkumník z Kolína.

Markéta Černá