Pokud někdo z čtenářů má k dispozici nějaké články,které zde ještě nejsou uvedeny, budeme velmi potěšeni, zašlete–li nám je na adresu info@pruzkumnik.cz. Popřípadě poštou na adresu kontakty.

deník.cz [Kolínský deník]

10. 12. 2014

Tábornický klub Průzkumník pořádal Uzlařskou regatu již po šestnácté

Kolín - Dětský tábornický klub Průzkumník Kolín uspořádal 16. ročník Uzlařské regaty, která se konala 6. prosince 2014 od 12 hodin v tělocvičně kolínského gymnázia.

Akce měla podobu zábavného odpoledne plného her a soutěžení. Hlavním programem byla tradičně soutěž ve vázání šesti základních uzlů. V letošním ročníku byla obohacena o novou disciplínu Junior a rodič.

Akce, kterou T. K. Průzkumník každým rokem pořádá v prvním prosincovém týdnu, je tradicí již 16 let. První soutěž byla odstartována v roce 1999 a tehdejší vítěz dokázal regatu složenou ze šesti uzlů (lodní smyčka, ambulanční uzel, rybářská spojka, zkracovačka, škotová spojka a dračí smyčka) uvázat za pouhých 22,6 vteřiny.

Pro akci tohoto typu byly zvoleny tradiční prostory tělocvičny kolínského gymnázia, kde je dostatečné zázemí jak pro organizační tým, tak pro soutěžící.

V převážné části tělocvičny bylo vyhrazeno 6 drah, kde byly připraveny stojany pro vázání lodní smyčky, čtyři uzlovačky a na závěr stojan s tlačítkem, které soutěžící stiskl ve chvíli, kdy celou regatu uvázal.

Složení uzlů se za celou dobu pořádání závodu nijak nezměnilo, avšak časy soutěžících ano. Dosavadní rekord je 15 sekund z roku 2002. Od té doby jej nikdo nepředčil. Jasnými favoritkami se pro tento ročník staly sestry Iveta a Veronika Vinklátovy, které v soutěži vybojovaly časy 0:23,9 s (Iveta) a 0:22,1 s (Veronika).

Uzlařská regata prošla během 16 let několika inovačními změnami, a to jak organizačními, tak technickými. Již čtvrtým rokem se vázal speciální závod Uzlařská regata naslepo, kdy má soutěžící zavázané oči a snaží se uzle uvázat jen po hmatu.

Druhým rokem se také konal speciální doprovodný program plný soutěžení a šprýmů. Obsahem bylo několik herních disciplín ve vázání uzlů. Uzle se vázaly neobyčejnými způsoby a s různými překážkami. Po správném uvázání byli soutěžící oceněni sladkými odměnami nebo drobnými dárky.

V neposlední řadě byla připravena úplně nová disciplína Junior a rodič. Jednalo se o speciální disciplínu cílenou na nejmladší závodníky a jejich rodiče. Závod probíhal ve formě štafety. Tým tvořilo jedno dítě a jeden dospělý. Opět vítězil ten nejrychlejší tým, který stačil správně uvázat všech šest uzlů. Postup vázání si zvolil každý tým sám. Této disciplíny se zúčastnilo 5 závodních dvojic.

Poslední disciplínou byl tradičně závod skupin. Závodu se zúčastnilo šest týmů složených jak z nejmladších závodníků, tak rodičů i vedoucích. Vítězi se nakonec stal tým s nejvyšším věkovým průměrem.

Jedno velké poděkování bychom chtěli věnovat městu Kolín, protože jen díky jeho finanční podpoře mohla být akce realizována.