Skočné figury

Všechny skočné figury mají společnou jednu věc, kterou je přesné načasování. Toho docílíte jedině dlouhým a často opakovaným tréninkem. V dalším popisu vám předvedeme několik praktických triků a popíšeme některé z mnoha skočných figur.

Vskok do talíře

Roztočíme talíř pravou rukou šikmo vpravo před sebou. Snažíme se nyní zapomenout na to, že se před námi točí nějaký talíř a soustřeďme se na paprsek. Jediné co nyní chceme je přeskočit paprsek, který se k nám při oběhu blíží a poté dopadnout doprostřed talíře. Po zdařilém vskoku pouze zvedneme ruku s paprskem nad hlavu a již točíme krinolínu.

Vskok - 1 Vskok - 2 Vskok - 3

Vskok do talíře

Výskok z talíře

Točíme krinolínu pravou rukou a opět se snažíme zapomenout na smyčku okolo nás a vžijme se do pohybu paprsku. V momentě, kdy jde paprsek z místa za našimi zády a máme ho vpravo jdeme rukou směrem dolů jako při počátečním pohybu pro sníženou krinolínu. Ve chvíli, kdy je ruka ve výšce pasu, místě kde bychom si předávali paprsek do levé přeskočíme jej směrem ven z kruhu. Smyčka svou setrvačností odletí od nás vpravo a mi ji jen opět přimějeme k točení nyní ovšem již jako talíř u pravého boku.

Nahoru, dolů ...

Figura, která je velmi efektní a přitom dosti jednoduchá. Máme-li dobře zvládnutý vskok a výskok do talíře. Přistoupíme k jejich nejednodušší kombinaci. Roztočíme talíř před sebou vskočíme dovnitř a při vskoku prudce zvedneme ruku. Tím jak jsme si řekli dříve vyhodíme smyčku nad hlavu, jakmile ta začne padat hned z ní během první otočky vyskočíme a vedeme talíř před sebou. Po jeho prvním oběhu opět vskakujeme dovnitř a smyčka letí nahoru a takhle to jde stále dokola.

Fig. 1 Fig. 2 Fig. 3

Nahoru, dolů ...

Z talíře přes krinolínu do talíře

Roztočíme talíř před sebou, vskočíme dovnitř a namísto strhnutí v krinolínu jej necháme proletět a za sebou dopadnout do talíře, který opět převedeme před sebe. Tuto sérii může vícekrát opakovat a kombinovat s kolotočem.

Fig. 1 Fig. 2

Fig. 3

Z talíře do krinolíny

 

Přetočení - foto 1 Přetočení - foto 2

Z krinolíny do štítu

Ťukání do talíře

Roztočíme talíř u pravého boku a vždy, když je honda v nejbližším místě u nás zvedneme nohu a po jeho průchodu šlápneme (ťukneme) pravou nohou dovnitř do talíře. Než se paprsek opět vrátí, vyndáme nohu opět z kruhu ven a šlápneme (ťukneme) mimo kruh. Toto opakujeme vícekrát. Z této figury lze snadno přejít v další figuru tzv.

Stepping

Teď změníme pohyb nohou. Do teď byla levá noha v klidu a pravá ťukala dovnitř do talíře. Nyní budeme přeskakovat tzv. stepovat z jedné nohy na druhou. Tedy předchozí pohyb se mění pouze v jediném. Časování zůstává stejné jen v momentě, kdy levá noha dopadá na zem uvnitř talíře pravá je ve vzduchu a při výskoku naopak. Tedy nohy poskakují v rytmu pravá - levá - pravá - atd.

Ťukání - foto

Ťukání do talíře

Přeskoky paprsku

Máme-li dokonale zvládnutý steping, můžeme přejít k další figuře. Přeskoky paprsku. Ve chvíli kdy při stepu pravou nohou vyskakujeme ven z talíře a přenášíme váhu na levou mimo talíř. Vyskočíme pouze nahoru a přeskočíme paprsek a dopadneme znovu na pravou dovnitř talíře. Dopadli jsme opět dovnitř kruhu takže bychom měli správně mluvit o přeskoku paprsku krinolíny. Při těchto přeskocích můžeme měnit nohy. Je také možné skákat snožmo. Nejsnadnější je učit se tyto přeskoky v pořadí - jen pravou nohou, pak střídavě pravou a levou, snožmo a nakonec jen levou nohou. Jakmile se vám podaří vícekrát za sebou přeskočit paprsek zjistíte, že u těchto figur se dá velice snadno improvizovat a přeskoky různě náhodně střídat. Výsledek je velmi efektní a publikum je vždy nadšeno.

Snožmo - foto 22.gif (1320 bytes) Pravou - foto

Přeskoky paprsku snožmo

 

Přeskoky paprsku pravou nohou